Rigoloccio – wina z serca Maremmy

Uwielbiam odkrywać wina spoza utartych szlaków, a te z toskańskiej Maremmy chyba można do takich zaliczyć, gdyż ta część niezwykle popularnej Toskanii nie jest jeszcze dobrze wszystkim znana pod kątem wina. W Maremmie możemy znaleźć naprawdę wspaniałe butelki, o czym przekonałem się już wielokrotnie, a za sprawą Rigoloccio, po raz kolejny utwierdzam się w mojej opinii.

Rigoloccio to winiarnia położona w samym sercu Maremmy, a swoją nazwę zawdzięcza kopalni pirytu odkrytej w 1898 roku, która została nazwana właśnie w ten sposób od określenia w dialekcie toskańskim lokalnego strumienia. Wszystko zaczęło się w 2002 roku, kiedy dwóch przyjaciół kupiło 23 ha u podnóża Monte Calvo w wiosce Gavorrano. Dziś winoroślą obsadzonych jest 9 ha, które otoczone są gajami oliwnymi i wiekowymi drzewami. Winnice znajdują się na wysokości 40-100 m n.p.m. a same krzewy korzystają z dużej liczby dni słonecznych i z łagodnej morskiej bryzy wiejącej z pobliskiej Elby i zatoki Follonica. Gleby składają się z piasku, iły, gliny, kamieni i są bogate w żelazo. Rigoloccio zdecydowało się na pracę z odmianami francuskimi, co nie powinno dziwić, gdyż warunki są tutaj podobne jak te w nieodległym Bolgheri, gdzie po raz pierwszy w regionie zasadzono francuskie odmiany dając w ten sposób impuls także dla Maremmy. Producent uprawia w swoich winnicach merlot, cabernet franc cabernet sauvignon, petit verdot, pinot noir, chardonnay, fiano. Winemakerem jest tutaj Fabrizio Moltard, który współpracował choćby z Marchesi Frescobaldi czy z Angelo Gaja, jak i różnymi toskańskimi winiarniami.

źródło: rigoloccio.it
źródło: rigoloccio.it

W 2017 roku winiarnia przeszła w ręce nowego właściciela, co zaowocowało również zmianą całej organizacji firmy, procesu produkcji i nowego jej wizerunku. W krótkim czasie Rigoloccio stało się jedną z najbardziej reprezentatywnych winiarni Maremmy, a najlepiej potwierdzają to wina tej marki, których mam przyjemność spróbować.

Rigoloccio Mistral Maremma Toscana 2022 to 100% chardonnay i jedyna biel w powyższym zestawieniu, gdyż producent specjalizuje się w winach czerwonych. Wino fermentuje we francuskich barriques, dojrzewa również w barriques przez 8 miesięcy z zastosowaniem techniki batonnage. Przed wyjściem na rynek, spędza jeszcze kilka miesięcy w butelce. Bogate, krągłe, kremowe, łączące maślaną teksturę z mineralnym zacięciem, uzbrojone w nuty dojrzałego ananasa, brzoskwini, jabłka, banana, melona, ale też w woń migdałów i kwiatów. Przyjemnie wkomponowana beczka, pieczona gruszka, pigwa, marcepan, cytrus, obfita materia, ale i sporo świeżości. Bardzo dobre chardonnay w swoim stylu

Do ryby, dań rybnych, owoców morza w kremowym sosie, pasty lub kurczaka z sosem śmietanowym, piersi kurczaka w orzechowej panierce, grzybów ze śmietaną, a nawet białych trufli, raclette czy cheddara.

Rigoloccio Il Sorvegliante Costa Toscana Rosso 2020 to wino, które swoją nazwę zawdzięcza kierownikowi pracowników starej kopalni i jest blendem cabernet sauvignon, cabernet franc, petit verdot oraz merlot, które są winifikowane osobno. Maceracja i fermentacja zachodzą w stalowych kadziach, dojrzewanie we francuskich barriques przez 12 miesięcy. Następnie powstaje finalny blend, który dojrzewa jeszcze 6 miesięcy w stali. To wino o ciekawej osobowości, bogate, o złożonym bukiecie dzikich jagód, ciemnej wiśni, śliwki, róży, fiołków, tytoniu, balsamicznych akcentów, przypraw. Całkiem wyraziste, soczyście świeże, z wyraźną taniną, beczkowym tłem wtopionym w materię wina. Świetne i z potencjałem.

Pasuje do czerwonego mięsa, wyrazistych i bogatych sosów, twardszych serów.

Rigoloccio Fonte Dell’Anguillaia Costa Toscana Rosso 2020 to z kolei etykieta nazwana od rzeki przepływającej wzdłuż granic posiadłości, a w jej wodzie wciąż można znaleźć różne minerały z kopalni Rigoloccio. To również kompozycja cabernet sauvignon, cabernet franc, petit verdot oraz merlot. Wino ma kontakt jedynie ze stalową kadzią, w którym końcowy kupaż dojrzewa 12 miesięcy. To taki mały klasyk Rigoloccio, eleganckie, świeże, aromatyczne, owocowe, z nutą malin, jagód, trochę gotowanych owoców, czekolady, kwiatów i ziemi, średnia plus kwasowość, zwiewna struktura, gładka tanina. Bardzo przyjemny blend na co dzień.

Pasuje do białego mięsa, lżejszych dań z czerwonym mięsem, deski szynek i serów, ryby w pomidorowym sosie, pieczonych papryk, pizzy, makaronów.

Rigoloccio Elegantia Maremma Toscana 2021 to bordoski blend cabernet sauvignon i cabernet franc w równych proporcjach. 18 miesięcy dojrzewania we francuskich barriques. Świetna równowaga i elegancja, czerwone owoce, mnóstwo wiśni, tort z leśnymi owocami, śliwka, tytoń, czerwona papryka, subtelna wanilia i przyprawy, nieco metalicznych nut, spora koncentracja, pełne ciało, duża dawka dojrzałej taniny. Ambitne, z klasą, znakomicie poukładane wino z kilkuletnim potencjałem przed sobą.

Do bardziej wyrafinowanej mięsnej kuchni, piersi kaczki, pieczonego indyka, twardego sera.

Rigoloccio Abundantia Maremma Toscana 2019 to czysty merlot, który spędza 18 miesięcy we francuskich barriques i przynajmniej 10 miesięcy w butelce przed wypuszczeniem na rynek. Fantastyczny supertoskan, złożony, elegancki, poważny, wyrafinowany, pachnący czarnym owocem, wanilią, ziołami, starym drewnem, wiśniowo-śliwkową mieszanką. Pojawia się też kakao/czekolada, balsamiczne tło, czarny pieprz. Abundantia to wino bogate, z miękką taniną, soczyste, pozostawiające po sobie duże wrażenie. Wytrzyma w piwnicy całkiem sporo.

Do czerwonego mięsa, steku, jagnięciny, wołowiny, kaczki, pieczonego drobiu, grzybów, trufli, sosu pomidorowego, dojrzałego i twardego sera, a nawet można spróbować z ciemną czekoladą.

Rigoloccio Ottodicembre Maremma Toscana 2020 to 100% petit verdot również spędzający 18 miesięcy we francuskich barriques. Potężne i wyraziste wino, częstuje nas ciemnym owocem, dojrzałą śliwką, suszoną śliwką, fiołkiem, słodkimi przyprawami, słodkim drewnem, suszonymi ziołami, figową konfiturą, ciemnym likierem wiśniowym. Obfite, sporo taniny, kwasowość również na wysokim poziomie. Wielkie wino dla miłośników odmiany.

Można podać z dziczyzną, burgerem, pikantnymi kiełbaskami, mięsem przyprawionym na sposób azjatycki ( ciemny sos sojowy, sos śliwkowy lub hoisin ), mięsem z grilla, intensywnymi sosami.

Rigoloccio to Maremma w znakomitym wydaniu i wina, które warto poznać bliżej. Sam cieszę się, że miałem taką okazję, a powyższe etykiety stanowią kolejny dowód na to, iż nadmorska część Toskanii to miejsce, które powinno wzbudzić zainteresowanie każdego wielbiciela toskańskiej sztuki winiarskiej.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: