Bodegas Estefania Tilenus Godello 2018

La Tienda to importer, w którego portfolio znajdziemy ciekawą selekcję hiszpańskich win od nowofalowych producentów. Fani etykiet z Półwyspu Iberyjskiego ( do których ja również się zaliczam ), powinni trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z interesującą ofertą La Tiendy. Ostatnim razem degustowałem wina Bodegas Baigorri, które znajdziemy wśród tych wyselekcjonowanych przez importera, a teraz pora na coś od kolejnego producenta.

Bodegas Estefania to hiszpańska winiarnia produkująca wina w apelacji Bierzo. Powstała w 1999 roku i została założona przez braci Frias ( Estefania to imię babci założycieli ). Związki rodziny z uprawą winorośli sięgają jednak 1920 roku, kiedy dziadek Sebastian zasadził 1500 winorośli na w Toro. Porzucił niestety swoją uprawę i przeniósł się do Burgos, a na początku nowego tysiąclecia trzecie pokolenie wybrało Bierzo na miejsce swojego winiarskiego projektu. Bracia odzyskali starą mleczarnię zlokalizowaną w dzielnicy Dehesas w Ponferradzie zakładając tam siedzibę winiarni, która od w 2014 roku stała się częścią grupy MGWines. Główna marka win Bodegas Estefania to Tilenus – jej nazwa narodziła się od celtyckiego boga wojny Teleno, odpowiednika rzymskiego boga Marsa. Nazwa wina Tilenus została wykorzystana do upamiętnienia złotego wieku rzymskiej obecności w Bierzo, kiedy to Rzymianie zaczęli eksploatować złoto w Las Médulas. Do dziś epokę tę odnotowuje się na etykietach butelek rzymską monetą, która została znaleziona w jednej z winnic.

Bodegas Estefania produkuje rzemieślnicze wina z odmian mencia i godello, a nad wszystkim czuwa sławny enolog Raúl Pérez. DO winiarni należy 40 ha winnic, a same wina marki Tilenus cieszą się międzynarodowym uznaniem. Przede mną Tilenus Godello 2018

Godello to typowa odmiana północnej Hiszpanii potrafiąca dawać długowieczne wina. W przypadku powyższej etykiety, winogrona pochodzą z 25-30 letnich krzewów uprawianych na wysokości 600-700 m n.p.m. na glebach gliniasto-wapiennych. Ręczne zbiór i spontaniczna fermentacja w zbiorniku ze stali nierdzewnej. i kilka miesięcy dojrzewania w dębowych beczkach. W kieliszku nieco cytrusów, brzoskwinia, żółte jabłko, ananas, suszona morela, trochę kremowych akcentów, biały pieprz, gałka muszkatołowa, skórka cytryny, mineralność. Całkiem krągłe ciało, ale też owocowa świeżość. Ciekawa i nietuzinkowa hiszpańska biel.

Sprawdzi się z rozmaitymi przystawkami, lżejszymi danami z drobiem, kuchnią warzywną, rybą i owocami morza.

Wino dostępne u importera La Tienda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: