Tenuta di Ghizzano – kawałek historii z okolic Pizy i znakomite wina

Jeśli myślimy o winach z okolic toskańskiej Pizy, to te od Tenuta di Ghizzano, powinny przyjść nam do głowy w pierwszej kolejności. Ta historyczna posiadłość z niewielkiej wioski Ghizzano wraz ze swoimi etykietami, to nie tylko topowa winiarnia najbliższej okolicy, ale też elita Toskanii.

Za Tenuta di Ghizzano stoi rodzina Venerosi Pesciolini, której historia sięga naprawdę daleko wstecz, a ich pierwszy przodek żył za czasów Karolingów. Najwcześniejsza potwierdzona wiadomość o Venerosi pochodzi z 830 roku, którzy następnie osiedlili się w Ghizzano pod koniec XIV wieku. Zabytkowy wiejski dom jest obecnie willą mieszkalną i siedzibą producenta. Pionierem rozwoju jakościowego winiarstwa posiadłości Ghizzano był Pierfrancesco – ojciec obecnej właścicielki Ginevry Venerosi Pesciolini, który wniósł ogromny wkład w odnowę włoskiej enologii, wyróżniając się swoją innowacyjnością. Wyzwaniem dla hrabiego Venerosi Pescioliniego było przeciwstawienie się ówczesnemu trendowi. Zakochany w swoich ziemiach, w latach 80-tych zaczął produkować bardzo wysokiej jakości wina w nieprzyjaznym środowisku, gdzie ogólna nadprodukcja winogron doprowadziła do uzyskania wina o niskiej reputacji po znikomych cenach. Odważnie zainwestował w winnicę oraz w winiarnię i z pomocą swojego przyjaciela Piermario Meletti Cavallari, rozpoczął badania nad rodzimymi odmianami sangiovese i eksperymentował z produkcją cabernet sauvignon, a także merlot. Z jego intensywnego zaangażowania, wraz z rocznikiem 1985, narodziło się Veneroso – historyczne i najbardziej reprezentatywne wino posiadłości, które od razu zyskało uznanie.

źródło: viniterredipisa.com
źródło: tenutadighizzano.com

Tenuta di Ghizzano to jedna z najstarszych firm rolniczych w okolicy, ale także jedna z najbardziej innowacyjnych – całkowicie organiczna i biodynamiczna, znana ze swojego zaangażowania w ochronę środowiska. Należy do niej około 300 ha, z czego 20 ha to winnice, 15 ha to gaje oliwne, 100 ha upraw zbóż i blisko 150 ha lasów. Wieś Ghizzano to mały starożytny klejnot, pierwsza wzmianka historiograficzna pochodzi z 988 roku i jest położona na pagórkowatym terenie, około 200 m n.p.m., mniej więcej 50 km od wybrzeża Toskanii i tyle samo od Pizy. Krajobraz jest łagodny, a klimat łagodzony przez morskie powietrze, panują tu temperatury bez wielkich ekstremów i ryzyka wiosennych przymrozków. Gleby stanowią bardzo interesującą kompozycję i są jedną z najbardziej reprezentatywnych form zróżnicowanej i złożonej panoramy glebowej okolic Pizy. Podłoże utworzone przez osady morskie, charakteryzuje się mniej lub bardziej wapiennymi piaskami gliniastymi, w których łatwo znaleźć skamieniałości muszli.

Tenuta di Ghizzano oferuje najwyższej jakości produkty działając w harmonii z siłami natury i szacunkiem dla niej. W 2003 roku posiadłość rozpoczęła drogę rolnictwa organicznego, a od 2006 roku przeszła na rolnictwo biodynamiczne uzyskując w 2018 roku certyfikat Demeter ( certyfikacja dotyczy nie tylko winnic, ale całej firmy, a więc także gajów oliwnych i gruntów ornych ). W Ghizzano uprawia się przede wszystkim merlot, sangiovese, cabernet sauvignon, cabernet franc, petit verdot, vermentino, trebbiano, malvasia. Wina fermentują spontanicznie, do dojrzewania używa się dębowych beczek o pojemności 225 l, 500 l i 30 hl, od 2017 roku producent eksperymentuje również z używaniem amfor ( amfora cocciopesto powstała z surowej mieszanki składającej się z odłamków cegieł, fragmentów kamienia, piasku, spoiwa cementowego i wody, dojrzewa w niej etykieta Sangiovese Mimesis ).

źródło: tenutadighizzano.com

Nie ulega wątpliwości, że Tenuta di Ghizzano to wspaniałe miejsce na mapie Toskanii, które nie powinno umknąć uwadze żadnemu miłośnikowi tego regionu. Ginevra Venerosi-Pesciolini pracuje w posiadłości na pełny etat, a jej zaangażowanie widać w jakości jej win i ciągłym dążeniu do tego, aby zapewnić konsumentom to, co Ghizzano ma najlepszego do zaoferowania.

Dzięki uprzejmości producenta, mam okazje degustować jego trzy znakomite etykiety: IL GHIZZANO IGT Costa Toscana 2021, Veneroso DOC Terre di Pisa 2019, Nambrot IGT Costa Toscana 2019.

IL GHIZZANO Rosso IGT Costa Toscana 2021 to podstawowa czerwień producenta skomponowana głównie z sangiovese z niewielką domieszką merlot ( zwykle około 5% zależnie od rocznika ) z najmłodszych winnic położonych na wysokości 150-200 m n.p.m. Grona fermentują z udziałem dzikich drożdży, a wino ma kontakt ze stalową i betonową kadzią. Dodatkowo, odpoczywa 4 miesiące w butelce. Wyraziste, żywe, świeże owoce, malina, wiśnia, jagoda, nieco porzeczki, szczypta przypraw, różowy pieprz, nuty dojrzałego i suszonego pomidora, dzikie kwiaty. Usta równie świeże, średniej budowy, niebezpiecznie pijalne. Znakomite na co dzień.

Pasuje do cacciucco alla livornese, tuńczyka w sosie pomidorowym, pieczonego kurczaka, jagnięcych kotlecików, pizzy, makaronu.

Veneroso DOC Terre di Pisa 2019 to historyczne i flagowe wino Tenuta di Ghizzano, którego pierwszy rocznik pojawił się w 1985 roku. Blend 70% sangiovese i 30% cabernet sauvignon z winnic Torricella, Il Monte i Chiesina położnych na wysokości 180 m n.p.m. Jak podaje producent, grona są ugniatane stopami, fermentacja z udziałem rdzennych drożdży w otwartych drewnianych kadziach o pojemności 30 hl. 16 miesięcy dojrzewania w dębowych tonneaux i 18 miesięcy w butelce. W kieliszku dojrzałe owoce, ciemna wiśnia, suszona śliwka, lekko wędzone drewno, nuty ziemiste, tytoń, zioła, kruszony pieprz, trochę czarnej oliwki, grafit. Wyraziste, skoncentrowane, przy tym eleganckie, z charakterem, na podniebieniu wypolerowane, ale z zaznaczoną taniną, lekko mineralne, przyjemnie świeże. Poważne i znakomite, ze sporym potencjałem.

Do solidnej kuchni mięsnej, pieczonego lub wolno gotowanego mięsa ( jagnięcina, wołowina, wieprzowina ), dziczyzny, steka, makaronu z bogatym sosem, dojrzałego sera np. pecorino.

Nambrot IGT Costa Toscana 2019 to etykieta powstała w 1996 roku początkowo z merlot, a obecnie to 60% merlot, 20% cabernet franc, 20% petit verdot. Wino swoją nazwę wzięło od założyciela rodu Venerosi, który nazywał się Nambrot, i który żył w XIX wieku. Grona z winnic Torricella i Chiesina również ugniatane stopami. Fermentacja z dzikimi drożdżami w otwartych drewnianych i cementowych kadziach. 18 miesięcy dojrzewania we francuskich barriques i 10 miesięcy w butelce. Intensywny i bogaty nos, owoce, jeżyna, jagody, ciemna porzeczka, przypieczona owocowa kruszonka, kirsch, dym, skóra, kawa, cedr, drewno, korzenne przyprawy, smażony owoc, wędzona śliwka. Dzieje się tutaj sporo. Głębokie, strukturalne, ale zachowujące klasę i elegancję, z soczystą taniną i posmakiem cassis. Trudno przejść obok tego wina obojętnie. Świetne, choć pewnie najlepsze pokaże za kilka lat.

Potrzebuje intensywnej i cięższej kuchni, czerwonego mięsa, dziczyzny, wędzonego mięsa lub takiego z rusztu, dojrzałego i twardszego sera.

Tenuta di Ghizzano jest punktem odniesienia dla win z okolic Pizy, ale to również bez wątpienia topowa posiadłość całej Toskanii. Wspaniale jest obcować z takimi etykietami, które potwierdzają należne uznanie, jakim cieszy się producent. Jeśli jesteś miłośnikiem Toskanii, powyższe butelki muszą znaleźć się na twojej liście.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: