Garofoli Podium Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore 2014

Wina z Marchii rzadko goszczą w naszych kieliszkach. Region ten nie jest zbyt popularny i to nie tylko winiarsko. Ponadto, reprezentacja win stamtąd pochodzących też nie jest w u nas jakoś bardzo rozbudowana. A szkoda, bo nie brak tam pozycji godnych uwagi. Uważam, że to jeden z tych włoskich regionów, który wciąż czeka na odkrycie i większe zainteresowanie.

Marchia od zachodu otoczona Apeninami, które wyznaczają jej granice z Umbrią,  na wschodzie wybrzeża Marchii obmywa Morze Adriatyckie. Od północy graniczy z Emilią Romanią, a od południa z Abruzją. Z uwagi na Apeniny, Adriatyk i liczne rzeki, Marchia może pochwalić się różnymi terroirs. Panują tu doskonałe warunki do uprawy winorośli. Niektóre najważniejsze apelacje o statusie DOC to Rosso Conero ( występuje też Rosso Conero DOCG, ale tylko dla win klasy riserva ), Rosso PicenoVerdicchio dei Castelli di Jesi (Verdicchio dei Castelli di Jesi Riserva DOCG ), Verdicchio di Matelica (  Verdicchio di Matelica Riserva DOCG ), Tierre di Offida, Pergola, Serrapetrona, San GinesioLacrima di Morro. Marchia to region znany głównie z białych win, jednakże jest to także miejsce, gdzie powstają wysokiej jakości czerwone wina. Z białych odmian, najbardziej popularne jest verdicchio i trebbiano. Innym popularnym białym szczepem jest bianchello, z którego powstaje tradycyjne wino Bianchello di Metauro. Uprawia się tu także m. in. pecorino.  Z czerwonych główną rolę odgrywa montepulciano, sangiovese ( często występują ze sobą w kupażach ), lacrima ( odmiana używana w winach Lacrima di Morro d’Alba DOC ). Warto też zwrócić uwagę na Vernaccia di Serrapetrona, musujące czerwone wino klasy DOCG, zwykle słodkie lub półsłodkie, produkowane głównie z odmiany vernaccia nera.

Chyba najsłynniejszą apelacją Marchii jest jednak Verdicchio dei Castelli di Jesi, w której powstają białe wina z odmiany verdicchio. Charakteryzują się zwykle „zielonym” profilem aromatycznym z nutami ziół, owoców, cytrusów, zielonego jabłka, nierzadko też z migdałów. Wszystko to wsparte chrupką kwasowością i zwykle lekką goryczką. Verdicchio jest uprawiane w całej Italii i daje wina od tych prostych po zdecydowanie bardziej złożone i pięknie rozwijające się wraz z upływem czasu. Verdicchio dei Castelli di Jesi to apelacja, w której nie brak właśnie tych ostatnich – poważnych win, którym warto dać trochę czasu.

Takie wina tworzy choćby Garofoli – jeden z czołowych producentów w Marchii. Specjalnością wytwórcy jest verdicchio, ale warto też spróbować jego czerwieni z apelacji Rosso Conero i Rosso Piceno. Jakiś czas temu miałem okazję degustować jego podstawowe etykiety, a tym razem wyciągnąłem jedną z czołowych pozycji wytwórni – Garofoli Podium Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore 2014.

Garofoli to całkiem spory producent ( cały czas w rękach tej samej rodziny ). Posiada 50 ha winnic w trzech gminach Marchii, a ponadto dokupuje winogrona od zaufanych plantatorów. Roczna produkcja to niecałe 2 miliony butelek. Dość spora liczba, ale większość to wina wysokiej jakości z kluczowych dla regionu apelacji. 60% produkcji to etykiety z apelacji Verdicchio dei Castelli di Jesi.  Dodajmy, że są to naprawdę bardzo dobre verdicchio.

Podium może być tego przykładem. Wino powstaje z wyselekcjonowanych, dojrzałych i ręcznie zbieranych gron z czołowej winnicy. Dojrzewa 15 miesięcy na osadzie w stalowych kadziach i co najmniej 4 miesiące w butelce przed pojawieniem się na rynku. Nie ma kontaktu z beczką. Posiada złoto-zielonkawą suknię. W kieliszku odnajdziemy nuty cytrusów, chrupkiego jabłka, gruszki, białych owoców pestkowych, miodu, kwiatów, mięty, werbeny, trochę kremu custard, blanszowanych migdałów i krzemienne tło. Na podniebieniu kremowo-cytrusowe, średnio pełne, nie traci żywej kwasowości, jest wciąż dość rześkie. Podium to eleganckie, złożone wino, które stanowi dowód na to, że biel również potrafi ciekawie ewoluować wraz z wiekiem. Rocznik 2014 jest już moim zdaniem gotowy do picia.

To verdicchio pasuje do białego mięsa w ziołach, cielęciny, białej ryby, rybnego gulaszu/potrawki, owoców morza, bouillabaisse, quiche, wytrawnych sufletów, kremowego, śmietanowego sosu, pasty z tymże sosem.

Wino zakupiłem zagranicą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishPolish
%d bloggers like this: