Istenič – najlepsze bąbelki Słowenii

Słowenia wciąż nie pozwala mi o sobie zapomnieć. Mimo, że minął już ponad rok od mojej podróży do tego kraju, to nadal mam mnóstwo powodów, aby o niej pisać. Winiarnia Istenič jest kolejnym z nich, bo jak tu nie wspomnieć o tym wyjątkowym producencie. Chcecie wiedzieć, dlaczego jest tak wyjątkowy? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Podczas mojej podróży do Słowenii, udało mi się odwiedzić trzy regiony winiarskie wchodzące w skład jednego większego o nazwie Primorska. Dotarłem więc do Goriška Brda, Doliny Vipava oraz słoweńskiej Istrii. Wpisy, które już się pojawiły w tym temacie znajdziecie tutaj. Nie dotarłem do innych winiarskich regionów, jak choćby do Posavje przy chorwackiej granicy w zachodniej części Słowenii. Na szczęście, zarówno podczas samej wyprawy, jak i już po powrocie, miałem okazję próbować win także z tego regionu. Co więcej, ucieszyłem się ogromnie, gdy całkiem niedawno dotarła do mnie paczka od wspomnianej winiarni Istenič zlokalizowanej właśnie w Posavje, w podregionie Bizeljsko, tuż przy chorwackiej granicy.

Istenič to swojego rodzaju instytucja w świecie wina w Słowenii. To rodzinna winiarnia, której założycielem jest Janez Istenič, który będąc nastolatkiem rozpoczął nieźle zapowiadajacą się karierę piłkarza. Został nawet wybrany jako jedyny Słoweniec do młodzieżowej reprezentacji Jugosławii. Porzucił jednak sportową karierę, kiedy wyjechał na studia do Francji i ostatecznie zdecydował poświecić swoje życie winiarstwu. Skończył enologię i podglądał producentów w Szampanii, by następnie oddać się produkcji win musujących w swojej ojczyźnie. Powrócił do rodzinnej Słowenii, do Bizeljsko, gdzie jego teść posiadał winnicę i sam również zakupił swoją w tej okolicy. Mając pewne doświadczenie i wiedzę, Janez dostrzegł potencjał regionu i rozpoczął produkcję win musujących. Co czyni więc winiarnię Istenič tak wyjątkową? Otóż fakt, iż w 1968 roku Janez wyprodukował swoją pierwszą butelkę wina musującego metodą tradycyjną ( z drugą fermentacją w butelce ), które otrzymało imię Barbara – tak samo jak jego córka, która urodziła się w tym samym roku. Istenič to pierwszy prywatny producent w byłej Jugosławii ( i oczywiście Słowenii ) po okresie II wojnie światowej, który zaczął wytwarzać wina musujące metodą tradycyjną pod swoją własną marką, co rodzina do dziś dumnie czyni. Wszyscy jej członkowie są zaangażowani w rodzinne przedsięwzięcie: Janez z żoną oraz jego dzieci: córka Barbara i syn Miha.

źródło: istenic.si
źródło: istenic.si
źródło: istenic.si
źródło: istenic.si

Obecnie do winiarni należy około 10 ha winnic, a część gron Istenič skupuje od innych hodowców. Producent uprawia lokalną odmianę rumeni plavec, a także laški rizling, chardonnay oraz pinot noir. Roczna produkcja to około 200 tysięcy butelek, co czyni wytwórcę największą rodzinną winiarnią w Słowenii produkującą wina musujące. Podkreślmy raz jeszcze – wszystkie bąbelki z portfolio powstają metodą drugiej fermentacji w butelce. W stolicy kraju Ljubljanie, rodzina prowadzi Sparkling Wine Lovers Club – Klub Miłośników Wina Musującego promując i popularyzując w ten sposób swoje jakościowe wina, które cieszą się zasłużonym uznaniem nie tylko w samej Słowenii, ale również na arenie międzynarodowej.

źródło: istenic.si
źródło: istenic.si
źródło: istenic.si

Istenič to też wysokiej jakości ocet balsamiczny produkowany według tradycyjnej włoskiej metody i poddawany dojrzewaniu w drewnianych beczkach. Poza tym, rodzina wytwarza również grappę i domowe likiery. Z kolei kilkanaście lat temu odrestaurowano zabytkową willę powstałą w 1740 roku, która znajduje się niedaleko samej winiarni. Można tam umówić się na degustację, zwiedzanie piwnic, spróbować lokalnych specjalności oraz spędzić kilka nocy odkrywając przy okazji piękno samego regionu.

źródło: istenic.si

Jako, że do tej pory nie miąłem jeszcze okazji próbować win od rodziny Istenič, nie czekając długo postanowiłem otworzyć jedno z nich – Penine Istenič Prestige Extra Brut 2013.

To połączenie win bazowych z najlepszych roczników z odmian chardonnay (60%) i pinot noir (40%). Wino dojrzewa na osadzie w butelce przez minimum 3 lata. To niezwykle apetyczne, a zarazem poważne wino musujące ze sporą dawka elegancji. Mamy tu cytrusy, tostowo-chlebowe nuty, ananasa, jabłko, lekko palone masło, migdały. W ustach średnio pełne, długie, świetnie kwasowe, z akcentami biszkoptu, białych owoców i gorzkiego cytrusa. Naprawdę godna uwagi pozycja prosto ze Słowenii, a rodzina Istenič udowadnia, że zna się na rzeczy.

Wino można podać do ryby, owoców morza, przegrzebków, homara, kurczaka, wieprzowiny, szparagów, kurek, prosciutto, przekąsek smażonych w panierce, serów w stylu brie lub camembert.

Wino otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishPolish
%d bloggers like this: