Dominio De Tares Cepas Viejas Bierzo 2015

Apelacja Bierzo i wina stamtąd pochodzące, które powstają głównie z odmiany mencia, stały się w ostatnim czasie całkiem popularne w winiarskim świecie. Wspominałem już na blogu o kilku takich etykietach i z wielkim entuzjazmem sięgam po następną. Będzie to flagowe wino czołowego producenta apelacji, jakim jest Dominio De Tares.

Winiarnia powstała w 2000 roku i była pionierem w odrodzeniu jakościowych win w Bierzo. Należy do niej 30 ha własnych winnic, a ponadto współpracuje jeszcze z prawie 30 małymi hodowcami winorośli. Krzewy w winnicach, z których producent pozyskuje grona liczą sobie 40-90 lat, a niektóre mają nawet ponad 100 lat. Dominio De Tares pracuje przede wszystkim z dwoma lokalnymi odmianami: mencia i godello. Założyciele winiarni zawsze wierzyli w potencjał drzemiący w Bierzo i można śmiało stwierdzić, że nie pomylili się. Rafael Somonte – zarządzający winiarnią i jednocześnie jej winemaker robi świetną robotę, co znajduje potwierdzenie w każdej butelce wychodzącej spod jego ręki. Warto również dodać, że wina producenta są dostępne w ponad 25 krajach. Północna część Hiszpanii to niezwykle ekscytujący obszar i to nie tylko pod względem wina. Sam mam sporą ochotę odkryć i poznać ją zdecydowanie bliżej, ale zanim plany przekuję w rzeczywistość, póki co cieszę się świetnym Dominio De Tares Cepas Viejas Bierzo 2015.

Czołowe wino producenta, które ma wyrobioną markę wśród krytyków winiarskich. To 100% mencia z ponad 60-letnich krzewów ( winnice są położone nawet na wysokości 700 m n.p.m. ). Grona zbierane ręcznie, fermentacja następuje z udziałem dzikich drożdży, dojrzewanie trwa 9-12 miesięcy we francuskich beczkach i kolejne kilka miesięcy w butelce. Cepas Viejas to kawałek świetnej interpretacji odmiany mencia. Odnajdziemy tu ciemne, lekko przykurzone owoce, jagody, dojrzałą jeżynę, ciemną wiśnię, zioła, goździki, lukrecję, nieco kakao i nut balsamicznych. Usta soczyste, gładkie i aksamitne, średnio pełne, wypolerowane taniny, modelowo zbalansowane i niezwykle pijalne. Klasowe wino.

Warto podać do pieczonego, duszonego mięsa, gulaszu, wyraziście doprawionych mięs, jagnięciny, iberyjskiej dojrzałej szynki, chorizo, dojrzałego sera, kaczki, mięsnych empanadas, bliskowschodniej kofty, sosu hoisin.

Wino zakupiłem zagranicą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishPolish
%d bloggers like this: