Porto – powrót po latach

Tęskniłem za Porto. I to nawet bardzo. Odwiedziłem to miasto parę lat temu, ale był to zdecydowanie za krótki pobyt i nie znalazłem czasu, aby w pełni nacieszyć się wszystkim tym, co ma ono do zaoferowania. Wiedziałem, że muszę tu wrócić i w końcu dopiąłem swego. Tym razem wycisnąłem z Porto tyle, ile się dało i nie żałuję żadnego dnia w nim spędzonego. I powiem więcej – myślę, że będę miał jeszcze okazję, żeby zawitać tu ponownie.

Prawda jest taka, że porto przyciąga jak magnes każdego miłośnika dobrego wina, choć to niejedyny powód, aby tu przyjechać. Słynne na cały świat wzmacniane porto to rzecz wyborna, a tutaj mamy przecież jego największy wybór i grzechem byłoby z tego nie skorzystać. Porto to też pyszna kuchnia zarówno dla wielbicieli owoców morza, jak i dla tradycyjnych mięsożerców, a miłośnicy serów odnajdą tu prawdziwy raj. W mieście nie brak wielowiekowej historii, pięknych i cennych zabytków, których nie można pominąć. Porto jest również świetną bazą wypadową do zwiedzania innych miast tej części Portugalii jak np. Braga, Viana do Castelo, Aveiro, czy Coimbra – do każdego z nich dotrzecie samochodem w około godzinę ( lub godzinę z małym kawałkiem ). Porto to w końcu brama do magicznej Doliny Douro – miejsca absolutnie wyjątkowego, którego piękno doceni każdy. Oddalona od miasta o około 100 km Dolina Douro zachwyca pod każdym względem. To tutaj rodzą się grona na porto i wspaniałe wina wytrawne, a wszystko to w cudownych okolicznościach przyrody i krajobrazu, o czym będę wkrótce pisał dużo więcej. Porto daje więc wiele powodów, aby je odwiedzić i ma w sobie pewien czar, którym zaraża człowieka nie pozwalając mu o sobie zapomnieć.

Poniżej podrzucam wam kilka miejsc, do których zdecydowanie warto zajrzeć odwiedzając to miasto. Od zabytków świadczących o długiej historii, przez sprawdzone adresy na zakupy, wino, spacery, po rybackie Matosinhos słynące z doskonałej jakości ryb i owoców morza oraz długiej plaży. Planując swoją podróż do Porto, może uwzględnicie coś z tej listy.

1. Dworzec São Bento

Stacja kolejowa São Bento to dla mnie jeden z symboli miasta nieodłącznie kojarzący są z Porto. Oddana do użytku w 1916 roku słynie z przepięknych azulejos, które zdobią jej wnętrze i przedstawiają sceny z historii kraju. Zdecydowanie trzeba tu zajrzeć nawet jeśli nie wybieracie się nigdzie pociągiem. São Bento jest zwykle zatłoczony, ale wystarczy przyjść wcześnie rano lub późnym wieczorem, aby podziwiać dworzec bez tłumów.

2. Ponte Dom Luís I

Most Ponte Dom Luís I to znak rozpoznawczy miasta i dla wielu chyba najbardziej charakterystyczne miesjce w Porto. Przebiega nad rzeką Douro i łączy Porto z Vila Nova de Gaia. Jego długość wynosi 385 metrów, a sam most składa się z dwóch kondygnacji i odbywa się na nim ruch samochodowy, pieszy oraz kursuje tu również metro. Jego budowa rozpoczęła się w 1881 roku, a otwarty został w 1886 roku. Projektantem mostu był inżynier Teófilo Seyrig z grupy Gustave Eiffel, a w chwili budowy był to najdłuższy most w swojej kategorii na świecie. Nazwany został na cześć króla Ludwika I. Ponte Luis I to doskonałe miejsce do spacerów zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy wszystko pięknie się rozświetla. Z górnej kondygnacji podziwiać możemy wspaniałą panoramę Porto, a gdy już przejdziemy na drugą stronę do Vila Nova de Gaia, to znajdziemy się tuż obok siedzib producentów porto, o czym niżej. Polecam również punkt widokowy Miradouro Da Serra Do Pilar, który znajduje się kawałek za mostem w Vila Nova de Gaia. Przyjdźcie tu o zachodzie słońca lub dowolnej innej porze, a widoki będziecie pamiętać na długo.

3. Katedra Sé

Katedra Sé to jeden z najważniejszych kościołów w Porto, a jej początki sięgają XII wieku. Możemy w niej podziwiać różne style architektoniczne, piękne azulejos oraz przykłady bogatej sztuki sakralnej. Warto kupić zajrzeć nie tylko do samej katedry, ale też na krużganki i do kaplic. Ponadto, przed świątynią znajduje się tzw. Plac Katedralny (Terreiro da Sé), z którego rozpościerają się widoki na dzielnicę Ribeira oraz Vila Nova de Gaia.

4. Kościół Kleryków – Igreja dos Clérigos

Kościół Kleryków i przylegająca do niego wieża to kolejna bardzo znana i popularna budowla wśród odwiedzających miasto. Polecam wspiąć się nie tylko na samą wieżę, skąd podziwiać można piękną panoramę Porto, ale też zajrzeć do samego kościoła, który potrafi zrobić wrażenie swoim wnętrzem. Sama świątynia to jeden z pierwszych barkowych kościołów w Portugalii.

5. Kościół św. Franciszka

To jedna z najwspanialszych budowli gotyckich w Porto, ale i tej części Portugalii. Niezwykle bogate wnętrza, mnóstwo zdobień i złoceń może zdumiewać. Obecna świątynia powstała około 1425 roku na miejscu wcześniejszego kościoła franciszkanów. Wiele bogatych rodzin wybierało to miejsce na swój pochówek i pod kościołem znaleźć możemy katakumby wraz z ich grobowcami. Chowano tu również franciszkańskich zakonników. Warto to wszystko zobaczyć podobnie jak działające tu Muzeum Trzeciego Zakonu św. Franciszka.

6. Palácio da Bolsa Pałac Giełdy

Obok Kościoła św. Franciszka znajduje się powstały w XIX wieku Palácio da Bolsa. Został wzniesiony w stylu neoklasycystycznym przez miejskie stowarzyszenie handlowe w miejscu ruin dawnego klasztoru franciszkanów. W środku prezentuje się niezwykle okazale i choć tym razem nie miałem czasu wejść do środka ( pałac zwiedza się tylko z przewodnikiem w zorganizowanych grupach ), to jak najbardziej polecam wam wizytę w tym miejscu. W Palácio da Bolsa znajdziemy monumentalne wnętrza, dziedziniec, bogatą bibliotekę, zachwycającą wszystkich salę arabską.

7. Avenida dos Aliados – Aleja Aliantów

To reprezentacyjna ulica miasta, gdzie w dużej mierze bije serce samego Porto. Odbywają się tutaj liczne imprezy, wydarzenia, koncerty itp. W jej pobliżu znaleźć możemy również kilka najważniejszych zabytków i to dobry punkt do rozpoczęcia zwiedzania miasta. W północnej części Avenida dos Aliados znajduje się okazały ratusz miejski, który powstawał w latach 1920-1957.

8. Mercado do Bolhão

Lokalny targ to miejsce, gdzie zawsze kieruję się w pierwszej kolejności. Nie inaczej jest w przypadku Porto, a Mercado do Bolhão jest targowiskiem, do którego zagląda się z prawdziwą przyjemnością. Zlokalizowany jest w zabytkowej hali, choć podczas mojego pobytu była ona w remoncie i targ był tymczasowo przeniesiony w inne miejsce w pobliżu. Remont na szczęście już się zakończył i wszystko powróciło do wspomnianej hali. Mercado do Bolhão to idealny adres na zakupy i sam zaglądałem tu codziennie gotując potem w swoim mieszkaniu to, co tutaj zakupiłem. Świeże owoce i warzywa, mięso, ryby i owoce morza, wina, sery, miody, oliwy, przetwory, pieczywo i dużo więcej. To absolutnie obowiązkowy punkt na kulinarnej mapie miasta.

9. Vila Nova de Gaia i siedziby producentów porto

Przechodząc wspomnianym mostem Dom Luís I trafiamy do winnego raju. Vila Nova de Gaia to miasto po drugiej stronie rzeki i słynie przede wszystkim z piwnic ( tzw. cellary ) ze słynnym wzmacnianym porto, w których to piwnicach można degustować bez końca. Mało jest takich miejsc na świecie, gdzie w tak bliskiej od siebie odległości znajduje się tylu producentów naraz. Wszystkie wielki marki porto, jak i niektórzy mniejsi producenci mają tu swoje siedziby i bez problemów można umówić się na zwiedzanie cellarów lub wpaść tylko na samą degustację i zakupy. Warto zarezerwować sobie kilka godzin na tour po piwnicach Vila Nova de Gaia, a więcej w tym temacie napiszę w oddzielnym poście juz niebawem.

10 . Gdzie kupić dobre wino w Porto

Poza samymi siedzibami producentów w Vila Nova de Gaia, warto wpisać sobie na listę kilka innych adresów na winne zakupy. Polecam przede wszystkim Garrafeira Soares (Rua de São João 70), zlokalizowaną kilka kroków dalej Garrafeira Cabaz do Infante (Rua de São João 126), Instituto dos Vinhos do Douro e Porto (Rua de Ferreira Borges 27), Touriga (Rua da Fábrica 32), świetnie zaopatrzoną enotekę w delikatesach centrum El Corte Ingles w Vila Nova de Gaia (Av. da República 1435). To miejsca, gdzie m.in. sam robiłem zakupy i z czystym sumieniem mogę je polecić. Wino kupicie też na wspomnianym Mercado do Bolhão. Poza samym porto, koniecznie trzeba zakupić wytrawne Douro DOC oraz warto poszukać ciekawych etykiet z innych regionów Portugalii, bo ich wybór jest również szeroki.

]

11. Confeitaria do Bolhão

Świetna cukiernia-kawiarnia działająca tuż obok Mercado do Bolhão i sięgająca swoją historią 1896 roku. Znajdziecie tu bardzo dobre pieczywo, lokalne ciasta i słodkości, słone wypieki, produkty delikatesowe. Wszystko można też zjeść na miejscu, choć polecam być raczej wcześnie rano, gdyż potem zwykle robi się tłoczno i ciężko o wolny stolik. Na pewno jednak warto zrobić tu zakupy i skonsumować zakupione rzeczy w swoim mieszkanku zamiast w zatłoczonym wnętrzu.

12. Lokalne sklepiki

W Porto nie brak mniejszych sklepików z wysokiej jakości miejscowymi produktami, które zwykle mogą pochwalić się długą historią istnienia na mapie miasta. Zdecydowanie polecam do nich zaglądać, bo naprawdę można się tam dobrze zaopatrzyć. Zwróćcie uwagę na A Pérola do Bolhão (wzrok przyciąga już piękna fasada), który działa od 1917 roku. Rekomenduję też znajdujący się po drugiej stronie ulicy Comer e Chorar por Mais ze świetnym wyborem serów, chorizo i innych delikatesów. Jeszcze jeden fajny adres to A Favorita do Bolhão.

13. El Corte Ingles

W Vila Nova de Gaia, niecałe 2 km spacerem od mostu Dom Luís I znajduje się centrum handlowe El Corte Ingles. To co najważniejsze tutaj ( a przynajmniej dla mnie ) to znajdujące się w podziemiach wspaniale zaopatrzone delikatesy, które z pewnością ucieszą wszystkich wielbicieli dobrej jakości produktów. Szeroki wybór serów, dojrzewających lokalnych szynek, ryby i owoce morza, owoce, warzywa, jakościowe czekolady i całe mnóstwo innych produktów spożywczych, które kojarzycie z wizytą w supermarkecie. Co najważniejsze – działa tu świetna garrafeira ( enoteka ) z doskonałą selekcją win ze wszystkich regionów Portugalii i nie tylko. Koniecznie zróbcie sobie spacer do El Corte Ingles, bo naprawdę warto. Jeśli należycie do tych ( ja nie 😜), którzy lubią kupować w podróży markowe ubrania i perfumy, to centrum handlowe pod tym względem również wam się spodoba.

14. Ribeira

Nadbrzeżna dzielnica, jaką jest Ribeira tętni życiem w zasadzie bez przerwy. Trafia tutaj każdy odwiedzający Porto, a i samo miejsce dostarcza ładnych kadrów. Możemy stąd podziwiać Most Dom Luís I, nadbrzeże Vila Nova de Gaia, kolorowe fasady budynków, cumujące tu łodzie. Pełno tu też restauracji, knajpek i barów. Warto pospacerować brzegiem Douro i to zarówno w jedną, jak i drugą stronę oraz pokręcić się po wąskich uliczkach samej dzielnicy.

15. Pedro dos Frangos – autentyczna lokalna kuchnia

Pedro dos Frangos to znana głównie wśród miejscowych knajpa, choć nieco bardziej zorientowani przyjezdni też mogli o niej słyszeć. Słynie z prawdziwej, lokalnej kuchni, a porcje są naprawdę obfite i można zjeść tutaj uczciwie za niewielkie pieniądze. Już przy samym wejściu pieką się na ruszcie kurczaki, które są jedną ze specjalności tego miejsca. Dostaniecie tutaj również np. pieczone prosię, żeberka, bardzo dobre tripas (flaki), cozido (rodzaj potrawki z różnymi kawałkami mięsa ), dorsza, sardynki, ośmiornicę. Każde danie można zamówić jako całą porcję lub jej połowę. Na parterze znajduje się kilka miejsc w wąskim korytarzu, który prowadzi na górę do większej sali. Obok działa też stanowisko, które wydaje dania z menu na wynos, co jest świetnym rozwiązaniem, w szczególności, gdy w knajpie wszystkie stoliki są zajęte. Jeśli chcecie więc zjeść w Pedro dos Frangos, to polecam pojawić się tu jak najwcześniej, bo w innym wypadku możecie odstać swoje w kolejce. Ewentualnie zamówić to, co was interesuje na wynos. Sam byłem tu dwa razy – raz zabrałem posiłek na wynos do mieszkania, a drugim razem zjadłem obiad juz bezpośrednio w knajpie.

W Porto miałem mieszkanko z pełni wyposażoną kuchnią, więc codziennie gotowałem swoje posiłki z produktów zakupionych m.in. na Mercado do Bolhão, stąd też nie odwiedzałem wielu restauracji. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany namiarami na inne dobre knajpy w mieście, to zapraszam do kontaktu.

16. Casa Portuguesa do Pastel de Bacalhau

Będąc w Vila Nova de Gaia, waszej uwadze nie powinien umknąć również powyższy adres, choć samego budynku trudno nie zauważyć. Casa Portuguesa do Pastel de Bacalhau to miejsce, gdzie zjecie świetne krokiety z dorsza ( bacalhau ) bądź też krokiety z dorszem i serem. Krokiety są wyborne, sporych rozmiarów, nietanie ( 10 euro za sztukę ), ale warte skosztowania i już jeden jest w stanie zaspokoić głód nie mówiąc o większej ilości. Czuć w nich te wyjątkowy smak. Wszystko to możecie skonsumować w dość oryginalnej scenerii, co widać na poniższych zdjęciach. Jeśłi po pastel bacalhau – to tylko tutaj.

17. Spacery w Porto

Lubię szwendać się po Porto i wam też polecam jak najwięcej spacerów w tym mieście. Zaglądajcie w wąskie uliczki, zejdźcie z utartych szlaków, a na pewno nie pożałujecie. Poza spacerami wzdłuż brzegów Douro ( czy to po jeden, czy po drugiej stronie rzeki ), warto udać się np. do parku Parque das Virtudes, gdzie można podziwiać ładne widoki i zachody słońca. Podobnie jak w Jardim do Morro w Vila Nova de Gaia, który to park również oferuje świetne widoki na Porto i daje okazję do podziwiana zachodzącego słońca. Zróbcie sobie także przechadzkę mostem Ponte Infante Dom Henrique, a następnie wzdłuż brzegu przemaszerujcie w stronę Ponte Dom Luis I bądź też w przeciwnym kierunku.

18. Praça dos Poveiros

Praça dos Poveiros to plac wypełniony knajpkami, restauracjami, barami, gdzie również znajdziecie coś na ząb i nie tylko. Miejsce to żyje do późnych godzin nocnych i zawsze jest tu sporo ludzi. Idąc dalej na południe, dojdziecie do mostu Ponte Infante Dom Henrique.

19. Kawiarnie

Jeśli ktoś szuka w Porto dobrego miejsca na kawę, to może udać się np. do Cafe Majestic słynącej z pięknych wnętrz i działającej od 1922 roku ( choć zwykle bywa w niej tłoczno, a ceny też są nieco wyższe ). Właściwy adres to również wspomniana Confeitaria do Bolhao, Fabrica Coffee Roasters ( kawa speciality ), My Coffee Porto (też kawa speciality).

20. Matosinhos ryby, owoce morza i plaża

Matosinhos to rybackie miasteczko i ważny port w niedalekiej odległości od centrum Porto. Można tu dotrzeć z miasta zarówno metrem, jak i autobusem. Matosinhos słynie przede wszystkim ze świetnej jakości ryb i owoców morza, restauracji serwujących dania właśnie z morskimi specjałami. Znajduje się tutaj również Mercado Municipal de Matosinhos – lokalny targ, gdzie uwagę skupia część, w której sprzedaje się rozmaite ryby i owoce morza. Świeższych nie znajdziecie nigdzie w okolicy, a wybór jest naprawdę doskonały. Świetne miejsce do zrobienia zakupów. Matosinhos to też szerokie plaże popularne wśród mieszkańców Porto z uwagi na łatwy dojazd i i ich bliskość od samego miasta. Kto więc lubi poplażować lub pospacerować po piasku, ten powinien się tutaj wybrać. Matosinhos może nie jest wybitnie urokliwym miejscem, ale ze względu na owoce morza i plażę, warte odwiedzin.

Tak w skrócie wyglądają moje wspomnienia z ostatniej podróży do Porto. Miasto potrafi uzależnić od siebie i jeśli dobrze przygotujemy się do naszego wyjazdu, nie będziemy rozczarowani. Porto to kawałek historii, cudowne wina, świetna miejscowa kuchnia i wyjątkowy klimat tego miejsca. Ciąg dalszy już niedługo na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: