Maso Miri Trentodoc Brut

Dobrych bąbelków nigdy nie za wiele, a Trentodoc to pod tym względem kolejna apelacja godna uwagi. Powstające u podnóża Alp i pochodzące stąd wina musujące produkowane metodą tradycyjną, to następna wspaniała rzecz, jaką włoskie Trentino ma nam do zaoferowania. Warto o tym pamiętać.

Trentodoc to wysokiej jakości wina musujące i pierwsze włoskie bąbelki powstające metodą klasyczną/tradycyjną, a więc z drugą fermentacją w butelce. Trentodoc na stałe wpisało się w świat win musujących, a to w dużej mierze za sprawą Giulio Ferrari, który dał początek marce Ferrari ( zobacz tutaj ). Trentodoc powstaje z takich odmian jak chardonnay, pinot nero, pinot bianco i pinot meunier. Według regulacji, nierocznikowe wino musi dojrzewać na osadzie min. 15 miesięcy, rocznikowe min. 24 miesiące, a riserva co najmniej 36 miesięcy. Trentodoc w kwestii wytrawności może wahać się od poziomu Pas Dose ( Brut Nature ), czyli zawartości cukru 3g/l, do kategorii Demi-Sec (do 50g cukru na litr). Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Do mnie trafiły butelki Trentodoc od Maso Miri – niewielkiego producenta wytwarzającego swoje wina z prawdziwą pasją i ogromnym szacunkiem dla lokalnego terytorium. Maso Miri produkuje tylko jedną etykietę powstającą w 100% z chardonnay i dojrzewajacą 36 miesięcy na osadzie. Poza tym, prowadzi klimatyczne i butikowe agriturismo w pięknej okolicy dla wszystkich tych, którzy szukają chwili wytchnienia od miejskiego zgiełku. Jeżeli więc będziecie w okolicy, warto mieć na uwadze ten adres.

źródło: masomiri.it
źródło: masomiri.it
źródło: masomiri.it
źródło: masomiri.it

Maso Miri Trentodoc Brut to jak wspomniałem, czyste chardonnay dojrzewające 36 miesięcy na osadzie. Wino częstuje nas nutami cytrusów, jabłka, ale też skórką chleba, grzanką, ciastem drożdżowym. Jest dobrze kwasowe, przyjemnie pieniste, średnio pełne, niezwykle apetyczne, łatwe w odbiorze, a przy tym eleganckie. Bardzo dobre bąbelki o wszechstronnym zastosowaniu.

Sprawdzi się na aperitif, do rozmaitych przekąsek, warzywnej tarty, makaronu ze speckiem, dojrzewającej szynki, ravioli, ryby, ostryg, ceviche.

Wino otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: