Domačija Butul Malvazija 2019

Domačija Butul to niewielka rodzinna farma położona niedaleko miasta Koper w słoweńskiej Istrii. Mała, butikowa produkcja autentycznych, nisko interwencyjnych win to część ich działalności. Państwo Butul uprawiają też własny ekologiczny ogród, mają małe kulinarne studio w duchu filozofii slow food i ogólnie żyją w trybie „slow”, czego można im tylko pozazdrościć.

Butul produkuje wina niszowe, oryginalne, które fermentują z udziałem dzikich drożdży bez kontroli temperatury, macerują się dłuższy czas, dojrzewają na osadzie w drewnianych beczkach przynajmniej dwa lata i nie są filtrowane przed butelkowaniem. Producent stosuje też proces suszenia winogron w przypadku wybranych win wytrawnych wzmacniając ich strukturą podobnie jak to ma miejsce w valpolicelli ripasso, do której dodaje się wytłoki po amarone. W regionach Krasu i Istrii istnieje tradycja suszenia winogron, a proces ten był używany do produkcji win przeznaczonych dla arystokracji, o czym Butul nie zapomina.

Wina to nie jedyne produkty wytwarzane przez rodzinę, gdyż Państwo Butul zajmują się również produkcją serów, owoców, warzyw, ziół, miodu, przetworów, oliwy. Wszystko w duchu filozofii naturalnej i jak najbardziej ekologicznej. Jakiś czas temu miałem okazję próbować win i serów spod szyldu Butul podczas Cheese Bra, więc niezwykle się ucieszyłem, gdy dotarła do mnie paczka z ich winami, bo to naprawdę niszowa kategoria. A że przy okazji wina słoweńskie są mi bardzo bliskie, radość jest podwójna.

Na początek sięgam po Domačija Butul Malvazija 2019

Grona pochodzą z winnicy Manžan położonej na wysokości 90 m n.p.m. z widokiem na Zatokę Koperską. Winogrona zbierano ręcznie między 12 a 15 września 2019, kiedy były w pełni dojrzałe. Spontaniczna fermentacja, 2 dni maceracji na skórkach i dojrzewanie w beczce. Wino częstuje nas nutami dojrzałych, a nawet przejrzałych owoców, jabłkiem, mirabelką, pigwą, mandarynką, zapachem dzikiej łąki i krzewów, są też dzikie zioła, przyprawy, suszone liście, cytrusy, herbaciane akcenty. Intensywny i wyrazisty nos idzie w parze z wyrazistymi i podobnymi smakami na podniebieniu. Wino jest świeże, orzeźwiające, dobrze kwasowe i o przyjemnej, krągłej strukturze.

Pasuje do roślinnej kuchni, ciecierzycy, dyni, bakłażanów, wędzonej ryby, owoców morza w curry, przyprawionego kuskusu, ale też do kurczaka.

Wina dostępne poprzez stronę internetową Domačija Butul

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: