Vino Gross – rzemieślnicze wina ze słoweńskiej Styrii

Słowenia nie pozwala o sobie zapomnieć, bo jak ma być inaczej, skoro wciąż degustuję znakomite wina z tego małego kraju. Tym razem przenoszę się do regionu Podravje i jego części Štajerska, a więc do słoweńskiej Styrii. To tutaj niedaleko miasta Ptuj siedzibę ma Vino Gross – niewielki wytwórca tworzący niezwykle ciekawe, niskointerwencyjne, organiczne wina.

Słowenia jest mi ostatnio bliska, jak mało który kraj. I nie chodzi tu nawet o same wina, ale o ogólne wrażenia, wspomnienia, jakie przywiozłem ze sobą z podróży. Czułem się tam po prostu wyśmienicie. i każdemu z czystym sumieniem polecam odwiedzić Słowenię. A gdy już tam będziecie, to oczywiście nie zapomnijcie o miejscowych winach, bo Słoweńcy znają się na rzeczy i to nawet bardzo, o czym regularnie przypominam na łamach bloga. Kolejnym dowodem na to, niech będą wina od Vino Gross, gdzie sercem i duszą całego przedsięwzięcia są Michael i Maria Gross. Ponad dziesięć lat temu przeprowadzili się oni w te okolice, aby lepiej poznać region, jego mieszkańców i wina. Zakochali się w stromych stokach porośniętych winnicami w wiosce Gorca, romantycznym krajobrazie niewielkiego regionu Haloze i jak sami mówią, powoli, ale nieuchronnie otwierał się przed nim niewiarygodny potencjał tego winiarskiego obszaru. Zebrali całą odwagę i założyli Vino Gross udowadniając, że można tu produkować wina najwyższej jakości. Podzielenie się z kimś tym trudnym zadaniem jest dla nich jednym z najwspanialszych aspektów rodzinnej firmy, która działa od 2011 roku.

Maria i Michael Gross

Ich uprawiane organicznie winnice znajdują się we wspomnianym regionie Štajerska, a dokładniej w regionie Haloze w pobliżu miasta Ptuj. Małe miasteczko winiarskie, w którym tłoczą swoje wina pośród stromych tarasów winiarskich, nazywa się Gorca. Winorośle znajdują się tutaj na wysokości od 350 do 400 m n.p.m. Krzewy rosną na marglu wapiennym. Bogata w próchnicę gleba jest rzadka, więc winorośl zakorzenia się głęboko w wapiennym marglu w poszukiwaniu składników odżywczych. Filozofia Vino Gross sprowadza się do tego, iż nie chcą oni „produkować” w znaczeniu „wytwarzać” . Wina powstają pod wpływem gleby i klimatu. Maria i Michael wspierają ich rozwój, głównie poprzez precyzyjną, ręczną pracę w winnicy, ręczny zbiór i długie leżakowanie trunków w piwnicy.

Strome tarasy w Gorca

Dzięki uprzejmości samego producenta, trafiło do mnie jego sześć etykiet, które z wielką przyjemnością poddałem degustacji.

Vino Gross Flein Sauvignon Blanc 2021 bezalkoholowy, najwyższej jakości winogronowy sok z sauvignon blanc. Grona pochodzą z winnic wybranych na produkcję soku, ręczny zbiór, delikatne wyciskanie soku i równie delikatna pasteryzacja dzięki najnowszej technologii. Całość bardzo świeża, elegancka, kwasowa, z nutami zielonego jabłka, cytrusa, owoców tropikalnych, gujawy, agrestu, zielonej trawy i kwiatów, do tego lekka słodycz i kwasowość. Podoba mi się ten sok z sauvignon blanc.

Można podać na aperitif, do przystawek, warzywnych potraw.

Vino Gross Korže Haloze 2020 to kompozycja 65% sauvignon blanc i 35% furmint z działki Korže na wysokości 350-400 m n.p.m. gdzie krzewy liczą sobie 12 lat. Spontaniczna fermentacja, 12 miesięcy dojrzewania w dużych używanych beczkach i cztery miesiące w stalowej kadzi. Niefiltrowane. W kieliszku dojrzałe jabłka, biały owoc, mandarynki, kiwi, mineralność, skała, nieco dymu, kreda, przyprawy i zioła, lekko słone akcenty, krągłe ciało, średnio kwasowe, żywe i urzekające.

Pasuje do warzywnej kuchni, warzywnej tarty/sufletu, owoców morza, ryby czy białego mięsa w ziołach, makaronu.

Vino Gross Colles Haloze 2020 to czysty sauvignon blanc z działki Colles położonej również na wysokości 350-400 m n.p.m. Winifikacja podobna, jak w przypadku Korže, a więc spontaniczna fermentacja, 12 miesięcy dojrzewania w dużych używanych beczkach i kilka miesięcy w stalowej kadzi. Również niefiltrowane. Wino częstuje nas aromatami gruszki, jabłka, moreli, kremem cytrynowym, trawą, ziołami, jaśminem, szczyptą białego pieprzu, miodem. Mineralne, kremowe na podniebieniu, kwasowy kręgosłup. wyraziste, świeże, z lekką goryczką w finiszu. Bardzo ciekawe.

Sprawdzi się z aromatycznymi daniami z warzyw, stir-fry z makaronem i warzywami, owocami morza, kuchnią azjatycką pełną świeżych ziół, szparagami.

Vino Gross Gorca Haloze 2021 to z kolei furmint ze stromych tarasów Gorca położonych na wysokości 330-390 m n.p.m. Spontaniczna fermentacja, 10 miesięcy dojrzewania w drewnianych beczkach, niefiltrowane. Wino częstuje nas nutami jabłka, kwiatu jabłoni, morelą, brzoskwinią, cytrusem, mirabelką, do tego mięta, trochę ziół. Lekko dymny, chrupki, kwasowy, mineralny, wyraźnie wytrawny furmint, a przy tym niezwykle ciekawy, intensywny, precyzyjny.

Można podać do ryby, drobiu, wieprzowiny, warzyw, kuchni azjatyckiej.

Vino Gross Haloze Blanc 2021 to 40% furmint, 40% sauvignon blanc, 20% laški rizling z winnic w Haloze rosnących na wysokości 280-390 m n.p.m. których wiek wynosi 12-65 lat. Spontaniczna fermentacja, 12 miesięcy w dębowych beczkach, bez filtracji. Dojrzałe białe owoce, żółta śliwka, owoce egzotyczne, skórka cytrusów, świeża, trawa, zioła, mineralne, lekko słone, odrobina maślanego kremu, przyjemna odświeżająca kwasowość i spora pijalność. Udany i bardzo smaczny blend typowych dla regionu białych odmian.

Do ryby, owoców morza, kurczaka, cielęciny, polędwiczki wieprzowej, kuchni azjatyckiej.

Vino Gross Maribor Blanc 2021 to ostatnie wino w tym zestawieniu i kombinacja 70 % sauvignon blanc i 30 % laški rizling. Grona pochodzą z regionu Maribor, który graniczy z austriacką częścią Styrii. Winnice rosną tutaj nawet na wysokości 490 m n.p.m. a wiek krzewów, z których pochodzą owoce waha się między 4-65 lat. Jak poprzednio, spontaniczna fermentacja, 12 miesięcy w dużych drewnianych beczkach. niefiltrowane. W kieliszku agrest, jabłko, morele, ananas, polne kwiaty, skała, żywa kwasowość, lekko słone i ogólnie niezwykle przyjemne.

Do kuchni wegetariańskiej, sałatek, ryby, owoców morza, drobiu, dań kuchni azjatyckiej.

Vino Gross to moim zdaniem znakomity projekt, wyjątkowe wina oddające charakter obszaru swojego pochodzenia. Haloze i Gorca to ukryte miejsca, mały skarb Słowenii i region z ogromnym potencjałem, choć robienie tutaj wina do łatwych i tanich nie należy. Vino Gross jednak dobrze sobie radzi, co potwierdzają wszystkie powyższe etykiety. Świetna robota.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: