Alto Adige w wydaniu Weingut Romen

Górna Adyga to oprócz wysokiej jakości spółdzielni, także ekscytujące, mniejsze projekty winiarskie, które mogą pochwalić się znakomitymi winami, co jest zresztą znakiem rozpoznawczym Południowego Tyrolu. Mam okazję w ostatnim czasie przyjrzeć się bliżej kilku takim inicjatywom, a wśród nich znalazła się również winiarnia Weingut Romen.

To dzieło Luisa, Marii, Paula, Petera i Floriana, którzy z przekonaniem i miłością kultywują około 6 ha winnic z pięknymi widokami, a ich ziemia i pasja to dla tej piątki prawdziwy kapitał. Dorastali w Eppan Berg, tak jak ich najstarsze winorośle, a gospodarstwo prowadzą od 2003 roku, jednak winnice, które zbudowali, istnieją znacznie dłużej. W 2022 roku rozpoczęli drogę ku nowej przyszłości, gdyż wtedy narodziła się winiarnia i podjęto wyzwanie produkcji własnych win z własnych winogron.

źródło: weingutromen.it

Ciężka praca, rzemiosło i pasja to składniki, które członkowie winiarni mogą dodać do swoich win. Ale wyjątkowa jakość nie wynika tylko z tego. Jak sami mówią, mają szczęście, że winorośle rosną w miejscu, w którym terroir nie może być lepszy: optymalne lokalizacje, łagodny klimat i żyzne gleby pozwalają im uprawiać owoce w harmonii z naturą. Winnice Weingut Romen znajdują się w kilku lokalizacjach. Po pierwsze w Eppan Berg, gdzie krzewy rosną na wysokości 550-600 m n.p.m. Uprawia się tutaj pinot blanc, gewürztraminera, sauvignon i chardonnay. Dalej Jezioro Caldaro, gdzie rośnie merlot na wysokości 300 m n.p.m. Oberplanitzing/Pianizza di Sopra to z kolei parcele pinot blanc i pinot noir ( 445-480 m n.p.m. ). Do tego dochodzi uprawa rieslinga na wysokości prawie 700 m n.p.m. Warto wspomnieć, że kultywacja chardonnay w Eppan Berg, była jedną z pierwszych na tej wysokości, a wsparcia w tej kwestii udzieliła winiarnia St. Michael-Eppan.

źródło: weingutromen.it

Za sprawą producenta, mam okazję spróbować jego dwóch etykiet: Pinot Blanc Luma 2022 i Schiava Luma 2022. Wina reprezentują serię Luma, która nawiązuje do Luisa i Marii, rodziców Paula, Petera i Floriana.

Pinot Blanc Luma 2022 to wino z winnic Oberplanitzing (445 m n.p.m.) i Eppan Berg (500 m n.p.m.). Większość winorośli ma od 10 do 25 lat i rośnie na zboczach. Ręczny zbiór winogron, fermentacja 50% w stali, 50% w beczkach barriques, dojrzewanie 8 miesięcy na osadzie. Ten pinot blanc ukazuje nuty białych owoców, dojrzałego żółtego jabłka i gruszki wspartych subtelną wanilią, migdałem, kruszonym kamieniem. Wino jest świeże, lekko kremowe, o sporej przyjemności picia. Bardzo udana wersja pinot blanc.

Sprawdzi się do lekkich przekąsek, owoców morza, prosto przyrządzonej białej ryby, białego gazpacho, omletu, lekkich makaronów, miękkiego i świeżego sera.

Schiava Luma 2022 to 100% odmiany schiava znanej inaczej jako vernatsch. Krzewy rosną w obszarze Kaltern w winnicach na wysokości 450 – 480 m n.p.m. i liczą sobie 40 lat. Winogrona zbierane są ręcznie. wino dojrzewa w beczkach tonneaux przez 10 miesięcy. To świeże, lżejsze, choć niepozbawione struktury czerwone wino, o sporej dawce czerwonych owoców, wiśni, żurawiny, dojrzałej truskawki, kwiatowym zapachu, z odrobiną owocowej galaretki i konfitury, a wszystko uzupełnia szczypta ziół. Degustuje się również przyjemnie i jest to fajnie skrojone wino.

Można podać do specku, wędlin, szynek i serów, rozmaitych przekąsek, tyrolskich canederli. wołowego carpaccio, ale też np. grillowanych krewetek, czy podobnie przyrządzonego tuńczyka, łososia.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: