Prackfolerhof – wina z przepięknego miejsca

Wyobraźcie sobie niczym niezmącony spokój, widok na Dolomity, piękne winnice u waszych stóp. Alto Adige skrywa wiele takich skarbów, a jednym z nich jest bez wątpienia Prackfolerhof – winiarska farma prowadzona przez młodą parę Patricka i Petrę Planer, którzy są czwartym pokoleniem rodziny zarządzającym tą posiadłością, choć historia tego miejsca jest znacznie dłuższa, gdyż wspominają o niej dokumenty już z 1429 roku.

Prackfol to miejsce niemalże idylliczne, bukoliczne, prawdziwa uczta dla oczu, gdzie możemy doświadczyć całego piękna tej części Włoch. Farma położona jest w Fiè allo Sciliar ( Völs am Schlern ) z widokiem na górski krajobraz, szczyty Rosengarten i otwierającą się dolinę Tiers. Już na samym początku warto wspomnieć, że to nie tylko rodzinna winiarnia, ale też miejsce, gdzie można zaplanować swój pobyt, gdyż Prackfol oferuje również w pełni wyposażone apartamenty dla gości, którzy chcą doświadczyć całej magii okolicy. Nie zabraknie też domowych, ekologicznych produktów oraz oczywiście win wychodzących spod ręki Patricka i Petry.

źródło: prackfolerhof.it
źródło: prackfolerhof.it
źródło: prackfolerhof.it
Petra i Patrick źródło: prackfolerhof.it

Winiarnia Prackfol znajduje się tuż nad skąpanymi w słońcu winnicami, których wysokości wynosi nawet 900 m n.p.m. a ich łączna powierzchnia to 5 ha, co pozwala produkować około 20.000 butelek rocznie. Winnice te od zawsze cieszyły się mianem tych, produkujących jakościowe wina, na co wpływ ma bogata gleba, odpowiednia ilość światła słonecznego, górskie powietrze. Dzięki klimatowi panującemu w górach, w nocy winorośle odczuwają ulgę po wysokich temperaturach za dnia i ciepłych masach powietrza znad doliny Bolzano. Wszystko to sprawia, że wina Prackfol dojrzewają w odpowiedni sposób i cieszą się swoją wyjątkową osobowością. Odnowiona piwnica na wino wykorzystuje m.in. siłę grawitacji w procesie winifikacji, a przy jej renowacji, Patrick i Petra zadbali o to, aby zachować również jej historyczny charakter i wciąż znajdują się tutaj oryginalne fragmenty dawnej piwinicy.

źródło: prackfolerhof.it
źródło: prackfolerhof.it

Prackfol produkuje w sumie pięć etykiet nagradzanych win, a ja dzięki uprzejmości Petry i Patricka, mam przyjemność spróbować trzech z nich

Prackfol Patrick Planer’s Südtiroler Sauvignon 2022 to najważniejsze wino z portfolio producenta. Czysty sauvignon blanc z obszarów Völser Aicha, Unteraicha, Aica di Fiè, Aica di Sotto. Winnice znajdują się na wysokości 550-650 m n.p.m. a ich nachylenie dochodzi nawet do 60%. Wyselekcjonowane grona są zbierane ręcznie, krótka maceracja, dojrzewanie 5 miesięcy na osadzie w stalowych kadziach. To znakomity sauvignon częstujący na s tropikalnym owocem, cytryną, górskim powietrzem, krzemieniem, dzikim bzem, jest też świeża melisa. Mineralne, strzeliste, eleganckie, z krągłym ciałem, agrestową i cytrusową nutą wspartą kruchym zielonym jabłkiem. Bardzo dobra etykieta i świetna interpretacja odmiany.

Sprawdzi się z licznymi przekąskami, rybą, owocami morza, szparagami, kuchnią tajską i wietnamską, tatarem z łososi z cytrusowym dressingiem, świeżym serem.

Prackfol Patrick Planer’s Südtiroler Chardonnay 2021 to wino, na które grona pochodzą z winnic zlokalizowanych w tych samych obszarach, co powyższa etykieta. Strome stoki o nachyleniu nawet do 70%. Ręczny zbiór, krótka maceracja, kilka miesięcy dojrzewania w cementowych i stalowych kadziach na osadzie. W kieliszku białe owoce, owoce cytrusowe, kwiaty, miód, kremowe tło, lekko suszone owoce, mięsisty ananas. Wino jest pełne, mineralno-oleiste w ustach i również eleganckie. Solidny przykład górskiego chardonnay.

Pasuje do białego mięsa, polędwiczki wieprzowej, ryby, makaronu z kremowym sosem, warzywnego risotto, kurek na maśle, warzywnej zapiekanki.

Prackfol Patrick Planer’s Südtiroler Blauburgunder Riserva 2021 to 100% pinot noir, gdyż pod tą nazwą szerzej znana jest ta odmiana. Winogrona rosną nawet na wysokości powyżej 900 m n.p.m. Ręczny zbiór, dojrzewanie 12 miesięcy w dębowych beczkach. Smakowita pozycja z ciemnym owocem, jeżyną, śliwką na pierwszym planie, ale też z nutami kwaskowej wiśni i malin, dyskretnym beczkowym tłem, ziołami, zapachem leśnej ściółki, kwiatową wonią. Miękkie, świeże, soczyste, dość pełne, aspirujące do bycia ambitnym winem. Pinot noir, który może się podobać.

Do jagnięciny, królika, cielęciny, piersi kaczki, makaronu, grillowanego łososia/tuńczyka, zapiekanego brie/camembert z ziołami i konfiturą.

Pod względem wina, Prackfol wypada naprawdę świetnie, ale żeby w pełni poczuć prawdziwego ducha tego miejsca i to, co tworzą Petra i Patrick, naprawdę warto odwiedzić ich osobiście podczas wyprawy do Południowego Tyrolu, bo to adres, który dla wielu z was może okazać się małym rajem.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: