Comitissa Lorenz Martini – topowe bąble z Alto Adige

Północna Italia to miejsce, gdzie powstają niejedne włoskie bąbelki. Mamy chociażby lombardzką franciacortę, piemoncką Alta Langa, Trentodoc z Trentino, no i oczywiście prosecco. Alto Adige, a więc Południowy Tyrol nie kojarzy się raczej z winami musującymi i na pewno nie przychodzi na myśl jako pierwszy, kiedy mówimy o trunkach w tym stylu. Mam jednak przed sobą znakomite etykiety właśnie z Górnej Adygi, które cieszą się uznaniem nie tylko w samym regionie, ale i w całej Italii.

Comitissa Lorenz Martini to winiarnia, która należy do rodziny Martini i obecnie kieruje nią Lorenz Martini. Znajduje się ona w starożytnej wiosce winiarskiej Cornaiano (Girlan), a od 1985 roku rodzina uprawia tradycyjne winogrona chardonnay, pinot bianco i pinot noir, aby wyprodukować cenne bąbelki. Wykorzystywane owoce pochodzą z winnic Cornaiano, Appiano-Monte, Caldaro Bellavista i Cologna-San Genesio, które znajdują się na wysokości od 500 do 800 m n.p.m. Sam Lorenz to jeden z najbardziej cenionych ekspertów w prowincji Bolzano i współpracował on z wieloma winiarniami w Alto Adige. Jego pasją obok zabytkowych samochodów i motocykli, zawsze były wina musujące i w swojej niewielkiej posiadłości produkuje czołowej jakości bąbelki powstające metodą tradycyjną. Martini konsekwentnie stawia na jakość, a w sklepionej piwnicy wina dojrzewają przynajmniej 3 lata na osadzie i są zdaniem wielu, najciekawszymi etykietami metodo classico z Górnej Adygi i plasują się w czołówce całej Italii. Ktoś kiedyś napisał, że pijąc w ciemno Comitissa Riserva od Lorenza, pomylił tą etykietę z Krugiem, co tylko dowodzi jakości, jaka kryje się w tych butelkach.

źródło: lorenzmartini.com
źródło: lorenzmartini.com
źródło: lorenzmartini.com
źródło: lorenzmartini.com

Oprócz wizyty w samej winiarni ( co oczywiście polecam, bo to tylko kilka minut od centrum Bolzano ), na wina Lorenza Martini możecie natknąć się w dobrych enotekach, ekskluzywnych restauracjach, a w Polsce ich importerem i dystrybutorem jest Synergia MK i to właśnie za jego sprawą trafiła do mnie butelka Lorenz Martini Comitissa Pas Dosè Riserva Metodo Classico 2019.

To kompozycja 45% chardonnay, 40% pinot bianco, 15% pinot nero z winnic w San Genesio ( 600-800 m n.p.m. ). Wino powstaje metoda tradycyjna i dojrzewa minimum 3 lata na osadzie w butelce. Kategoria pas dosè ( brut nature ), a więc bez dosage. Wino jest niezwykle eleganckie, wyrafinowane bąbelki o zapachu świeżej skórki chleba, plastra miodu, wosku pszczelego, krzemienia, z nutami cytrusów, żółtego jabłka, odrobiną banana, migdałów. Bogate i pełne, kremowe, chrupkie, kwiatowe, mineralne, z żywą kwasowością. Ambitna etykieta dostarczająca sporo przyjemności.

Sprawdzi się świetnie jako aperitif, ale też do rozmaitych przystawek, owoców morza, ryby, makaronów i risotto, drobiu, cielęciny, nowoczesnej kuchni azjatyckiej, dojrzewających szynek.

Importer: Synergia MK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: