Radoar – jedna z najwyżej położonych winiarni w Dolinie Isarco

Radoar z siedzibą w Feldthurns ( Velturno ) położony jest nie mniej niż 850 m n.p.m. bezpośrednio przy Ścieżce Kasztanowej w Valle Isarco. Obszary uprawy winorośli należące do producenta znajdują się na wysokości od 750 do 900 m n.p.m. i są uprawiane metodami ekologicznymi od 1997 roku. To jedna z najwyżej położonych posiadłości winiarskich w Górnej Adydze, gdzie Edith i Norbert Blasbichler od ćwierć wieku pracują według zasad biodynamicznych.

Od końca XIX wieku rodzina Blasbichler już w czwartym pokoleniu zarządza swoją posiadłością, której początki sięgają jednak jeszcze dalej wstecz. Termin „Radoar” pochodzi z epoki późnoromańskiej z około 1300 roku i dosłownie oznacza „dysk, okrągłe pole”. Gospodarstwo od zawsze cechowały takie wartości jak uczciwość, miłość do swojej ziemi i rzemiosła oraz staranne korzystanie z zasobów w zgodzie z naturą. Różnorodność tego miejsca łączy w sobie tradycyjną uprawę winorośli z regionalnymi owocami, rolnictwo biodynamiczne, rodzinną atmosferę i małą, ale znakomitą winiarnię o rustykalnym uroku, w której oprócz win powstają też biodynamiczne destylaty.

źródło: radoar.com
źródło: radoar.com
Norbert Blasbichler źródło: radoar.com

Rodzina Blasbichler pracuje w swoich wysoko położonych winnicach zajmujących 3 ha, wierząc że ich biodynamiczne metody dają wyjątkowej jakości winogrona. Do tej wyjątkowości przyczynia się również gleba i odpowiednie nasłonecznienie. Od pokoleń uprawa winorośli jest tu głęboko zakorzeniona w podstawowych wartościach, takich jak oryginalność, uczciwość i naturalność. Właściciele mówią, że prawda kryje się w winie i to powiedzenie odnosi się również do win z Radoar, które są autentyczne i indywidualne. Do fermentacji używa się wyłącznie naturalnych drożdży. W zależności od odmiany wina dojrzewają przez dziewięć miesięcy w dużych beczkach dębowych lub ze stali nierdzewnej. Następnie są butelkowane i przechowywane w piwnicy z winami przez co najmniej dwa lata.

źródło: radoar.com

Swoją pasję do owoców, Radoar wyraża także poprzez działalność własnej destylarni. Tereny wokół winiarni charakteryzującą się wyjątkowymi, aromatycznymi owocami i ziołami, a rodzina postawiła sobie za zadanie uchwycenie tych aromatów i butelkowanie ich pod postacią destylatów. Rok po roku certyfikowane ekologicznie soczyste jabłka, gruszki, śliwki. ale też pigwy, jagody, kasztany trafiają do destylarni, gdzie są krok po kroku przetwarzane ręcznie. Wszystko powstaje w sposób rzemieślniczy i jest oferowane do sprzedaży w sklepie rolniczym działającym na miejscu.

Ja bardzo się cieszę, że trafiły do mnie wina Radoar, które mam okazję poddać degustacji.

Radoar Radoy Kerner 2022 to wino z zaznaczonym cukrem resztkowym ( 18g/l ). Ręcznie zbierane grona, fermentacja w stalowej kadzi. Intensywny, owocowy nos, dojrzałe i słodkawe owoce egzotyczne, brzoskwinia, morela, grejpfrut, białe kwiaty, a całość okraszona szałwią i miodem. Świeże, słodycz połączona z owocową, kwasowością, dojrzała gruszka, mineralna żyłka w tle. Bardzo przyjemne, nieskomplikowane i niezobowiązujące, radosne.

Dobrze smakuje samo w sobie, ale też z owocowymi ciastami, tartą z gruszkami lub jabłkami, miękkim serem skropionym miodem, sałatka z pomarańczy.

Radoar Etza Müller Thurgau 2021 dojrzewa na osadzie częściowo w stali i częściowo w dębowych beczkach. Wytrawne, mineralne, o nutach melona, pigwy, owocowej galaretki, siana, suszonych białych owoców, wiosennych kwiatów, mokrego kamienia, lekko dymne z nutą orzechową. Pikantna kwasowość, krąglejsze ciało, mineralno-cytrusowe, o miękkiej fakturze, ze słoną końcówką. Bardzo ciekawa interpretacja odmiany.

Do ryby, białego mięsa, makaronu, dań mącznych i ziemniaczanych ( kluski, knedle ), szparagów z maślanym/kremowym sosem.

Radoar Zweigelt 2022 to czerwień pochodząca z krzewów liczących sobie ponad 30 lat. Fermentacja w stali nierdzewnej, dojrzewanie w beczkach o pojemności 500 l. W kieliszku świeże wiśnie, soczyste truskawki, dużo czerwonego owocu, śliwka, czarny bez, przyprawy, różowy pieprz. Raczej lżejszej budowy, z owocową, miękką taniną, ożywione kwasowością. Fajnie skrojony zweigelt, idealny na co dzień.

Można podać do wołowego carpaccio, tatara z tuńczyka, wędlin, szynek, serów, sosu pomidorowego.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: