Marqués de Riscal Limousin Reserva Rueda 2016

Na blogu dziś kolejna etykieta od Marqués de Riscal, ale na pewno nie ostatnia, bo w piwniczce jest jeszcze kilka pozycji od tego znanego wytwórcy, którego miałem przyjemność osobiście odwiedzić podczas podroży do regionu Rioja ( zobacz tutaj ). Tym razem będzie to białe verdejo z Ruedy, bo Marqués de Riscal posiada też swoje winnice poza samą Rioją choćby właśnie we wspomnianej apelacji Rueda, która sporo mu zawdzięcza.

Odmianę verdejo bardzo sobie cenię. Potrafi dać ona wina niezwykle świeże, aromatyczne, cytrusowo-ziołowe, dobrze kwasowe. Wiele klasowych verdejo to wina z dużym potencjałem, pełne, eleganckie, złożone i zaliczające się do mojej osobistej czołówki białych win, po które chętnie sięgam. Idealnym przykładem świetnej etykiety powstałej z tego właśnie szczepu jest tytułowe wino Marqués de Riscal Limousin Reserva Rueda 2016. To wyrafinowana i poważna biel, która mimo swoich sześciu lat nadal bardzo dobrze się prezentuje, co tylko potwierdza potencjał drzemiący w tej odmianie.

Grona pochodzą z 40-50 letnich krzewów najlepszych, żwirowych gleb z okolic La Seca oraz krzewów sprzed filoksery z okolic Segovii. Owoce są zbierane ręcznie. Fermentacja następuje w dużych francuskich dębowych kadziach, podobnie jak dojrzewanie na osadzie, które trwa 6-8 miesięcy. W rezultacie otrzymujemy niezwykle złożone i poważne verdejo. W kieliszku prezentuje jasno złota suknię. W winie odnajdziemy aromat cytrusów, cytrusowy sok i skórkę, limonkę, białe przejrzałe owoce, morelę, zioła, koper, łupinę orzecha, blanszowane migdały, tostowe nuty, trochę wanilii. Usta krągłe, pełne, gładkie, nadal świeże, choć kwasowość raczej umiarkowana i na pewno nie jest to wybitnie rześkie verdejo. Pojawia się też mineralno-słony akcent, kremowo-cytrusowa faktura. Całość niezwykle harmonijna, elegancka, złożona z długim posmakiem. Kawałek poważnego i świetnie skrojonego verdejo o sporym wachlarzu gastronomicznych połączeń.

Pasuje do białego mięsa, polędwiczek wieprzowych, cielęciny w ziołach, kurczaka w sosie migdałowym, marokańskiego tagine, bogatych dań rybnych i tych z owocami morza, kremowych sosów, pieczonych/grillowanych warzyw (cukinia, fenkuł), dań z ciecierzycą, zapiekanych warzyw lub mięsa pod beszamelem, bogatszych dan kuchni tajskiej z wykorzystaniem świeżych ziół, mleka kokosowego, ananasa.

Wino zakupiłem zagranicą, natomiast jest ono dostępne u importera Vininova, podobnie jak inne etykiety od Marqués de Riscal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: