Bodegas Hermanos Pérez Pascuas Viña Pedrosa – Ribera del Duero w świetnym wydaniu

Ribera del Duero na naszym rynku nie ma jeszcze wyrobionej marki u przeciętnego konsumenta wina. Region ten położony wzdłuż rzeki Duero w sercu Kastylii i Leon, dwie godziny jazdy od Madrytu, przebiega przez cztery prowincje: Burgos, Valladolid, Segovię i Soria. Mimo, że powstają tu doskonałe wina i nie brak tutaj wybitnych -kultowych winiarni ( by wymienić choćby Vega Sicilia, Aalto, Dominio de Pingus, Emilio Moro, Pesquera ), to wciąż Ribera del Duero pozostaje nieco w cieniu innych hiszpańskich regionów i wielu o tym miejscu zapomina. Sama apelacje nie doczekała się też jak na razie oznaczenia DOCa, jednak dla zainteresowanych nie powinno mieć to większego znaczenia.

Ribera del Duero to zwykle wina potężne i mocarne, ciężkie, trzymające się swojego tradycyjnego stylu, który w wielu innych miejscach przeszedł już pewną ewolucję z uwagi na coraz większe grono osób poszukujących win lżejszych i przystępniejszych. Ribera jednak obstaje przy swoim i za bardzo nie chce się zmieniać, a swoich wiernych fanów i tak znajdzie. Kultowe etykiety od kilku najlepszych producentów rozpalają emocje niejednego winomana ujarzmiając tutejsze tempranillo w wina bardziej finezyjne, eleganckie, choć kosztują krocie. Sięgając po średniej klasy wino z tej apelacji, możemy być jednak pewni dobrej jakości, a potencjał regionu dostrzeżemy już w podstawowych butelkach. Warto jak zawsze kierować się renomą producenta, ale niekoniecznie trzeba od razu spoglądać na tych najbardziej znanych ( i najdroższych przy okazji ).

Ribera del Duero Map

Ribera de Duero to też mniej popularne marki i winiarnie, które polecam mieć na uwadze, gdyż w zamian możemy namierzyć naprawdę interesujące wina. Dobrym przykładem jest Bodegas Hermanos Pérez Pascuas Viña Pedrosa, o której śmiało można powiedzieć, że była jednym z pionierów w regionie. Wszystko zaczęło się od Mauro Pereza, który miał tutaj swoje winnice i darzył tą ziemię ogromną miłością oraz szacunkiem pracując na niej całe życie. Przekazał to swoim dzieciom – trzem braciom: Benjaminowi, Manuelowi i Adolfo, którzy również wierząc w potencjał winnic, w 1980 roku założyli winiarnię podążając za marzeniami o produkcji wysokiej jakości win utrzymując przy tym tradycję. Winiarnia znajduje się w Pedrosa de Duero w prowincji Burgos i obecnie należy do niej 130 ha obsadzonych winoroślą będąc przy okazji jedną z niewielu winiarni w Ribera el Duero w pełni samowystarczalnych pozyskując winogrona jedynie z własnych winnic. Roczna produkcja to około 600 tysięcy butelek, które eksportowane są do 40 krajów a świecie.

źródło: perezpascuas.com
źródło: perezpascuas.com
źródło: perezpascuas.com
źródło: perezpascuas.com

Dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu oraz dbałości o jak najwyższą jakość, winiarnia osiągnęła spory sukces, a jej wina cieszą się dużym uznaniem. Etykiety powstają przede wszystkim z tempranillo ( lokalnie zwane tutaj tinto fino lub tinta del país, a niektóre stare krzewy liczą sobie blisko sto lat ), która to odmiana zajmuje 90% upraw ( resztę stanowi cabernet sauvignon ). Portfolio składające się z sześciu etykiet bardzo zachęca do degustacji i niezwykle się cieszę, że będę mógł spróbować jego części. Tym bardziej, że postanowiłem odświeżyć nieco moje doświadczenia z tą apelacją.

O samych winach napiszę już niebawem, gdyż zdecydowanie każde z nich zasługuje na osobną wzmiankę. Jeśli również chcecie poznać je bliżej, ich importerem jest Endorwina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishPolish
%d bloggers like this: