Rebula i Malvazija od Bric

Dolina Vipavy to drugi po Goriška Brda winiarski region Słowenii, w którym spędziłem nieco więcej czasu. O samej Brda pisałem np. tutaj, a o Vipavie w tym miejscu. Dziś przyjrzymy się dwóm etykietom od producenta Bric zlokalizowanego właśnie w Dolinie Vipavy.

Bric to rodzinna winiarnia i gospodarstwo sięgające swoją historią do 1853 roku. Producent znajduje się na początku Vipavy, niedaleko Nowej Gorycji, gdzie panuje zdecydowanie cieplejszy, śródziemnomorski klimat. Do winiarni należy 8 ha winnic położonych na południowym i południowo-wschodnim zboczu wzgórza wznoszącym się na wysokość 110 m n.p.m. Wytwórca uprawia takie odmiany jak rebula, malvazija, friulano (sauvignon vert), merlot, cabernet sauvignon, barbera. Bric utrzymuje niską wydajność – z jednego krzewu zbiera maksymalnie 1,5 kg owoców. Obecnie winiarnią kieruje młody Žan, choć wciąż może liczyć na pomoc ojca Ivana.

Dzięki importerowi Winnice Eurazji miałem okazję spróbować dwóch win z portfolio rodziny Bric. Są to Bric Rebula 2018 oraz Bric Malvazija 2018. Jako że z winami słoweńskimi bardzo mi po drodze, to ucieszyłem się podwójnie z takiej możliwości.

Przyjrzyjmy się najpierw Bric Rebula 2018. Macerowana na skórkach przez 5 dni rebula ( ribolla ) to wino pomarańczowe stanowiące fajny wstęp do ich świata. Dojrzewa rok w dużych 700-litrowych, dębowych beczkach. Jest aromatyczna, mamy tu nuty mirabelki, pigwy, gruszki, żółtego jabłka, cytrusów, przypraw, nieco miodu i ziół. Dość dobrze zbudowana, z lekko zaznaczoną taniną i świeżością, a całość ładnie ułożona, elegancka, kulturalna i całkiem spokojna jak na wino pomarańczowe. Można podać do pieczonej kukurydzy w przyprawie curry, wieprzowiny z kiszoną kapustą, kurek, oliwek, wędzonego na zimno łososia, klusek z rodzynkami, wędzonym twarogiem i miodem.

Bric Malvazija 2018 macerowana była z kolei 10 dni, a następnie trafiła na rok do dużych dębowych i akacjowych beczek. W kieliszku odnajdziemy brzoskwinie, morele, kwiaty, akację, trawę, zioła, miód. Ekspresyjne, okraszone szczyptą przypraw, ale i wysokim alkoholem ( 14,5% ), który nie do końca jest zbalansowany i trochę przeszkadza w degustacji. Do pasztetów, prażonych ziemniaków, boczku, potrawki z kurczaka z kiszoną cytryną, dan z musztardą, wędzonej ryby.

Wina Bric dostępne są u importera Winnice Eurazji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishPolish
%d bloggers like this: