Tenuta IL Falchetto Blanc de Blancs Alta Langa Extra Brut 2018

Alta Langa to bardzo dobra alternatywa dla cieszącego się większą renomą szampana. Pamiętajmy jednak, że świat jakościowych win musujących nie kończy się na francuskim szampanie, a Alta Langa, czyli piemonckie bąble powstające metodą tradycyjną, to naprawdę wysoka jakość. Udowadnia to choćby dzisiejsze wino.

Wina musujące na pewno nie są pierwszym skojarzeniem, kiedy myślimy o Piemoncie. Przeciętny konsument może co prawda kojarzyć Moscato d’Asti i Asti Spumante, ale Alta Langa to już dla niego bardziej zagadkowa sprawa. Mimo to, zdecydowanie warto poznać tą kategorię bliżej, gdyż te wina dostarczają sporo wrażeń.

Alta Langa ( w 2011 awansowała do rangi DOCG ) wykorzystuje przede wszystkim chardonnay i pinot noir, a więc głównie te same odmiany co w Szampanii i powstaje poprzez drugą fermentację w butelce. Wina musujące tej apelacji muszą dojrzewać min. 30 miesięcy na osadzie, a te klasy riserva 3 lata. Mogą być białe lub rosé, a poziom cukru resztkowego musi mieścić się w przedziale od brut nature ( pas dosé ) do extra-dry. Są to zawsze wina rocznikowe i mogą powstawać w prowincjach Cuneo, Asti i Alessandria.

Obszar produkcji Alta Langa źródło” altalangadocg.com

Prosto z Piemontu trafiła do mnie Alta Langa od Tenuta IL Falchetto, co niezmiernie mnie ucieszyło.

Tenuta Il Falchetto siedzibę ma w Santo Stefano Belbo ( 25km na południe od Asti ). Pierwsze dokumenty dotyczące rodziny Forno, wywodzącej się z Santo Stefano Belbo, pochodzą z XVII wieku. W 1940 roku, pochodzący z rodziny winiarzy i miłośników wina Pietro Forno, rozpoczął produkcję i sprzedaż pierwszych butelek moscato. Na początku lat siedemdziesiątych Pietro przekazał stery firmy swoim synom Natalino i Luigiemu, którzy wyremontowali posiadłość, kupili nowe maszyny i sprzęt oraz nowe grunty. Dzisiaj przedsięwzięcie prowadzą bracia Giorgio, Fabrizio i Adriano Forno. Do producenta należy sześć posiadłości – trzy w prowincji Cuneo w Santo Stefano Belbo i Castiglione Tinella oraz trzy w prowincji Asti w Agliano Terme i Calosso. Uprawia głównie moscato bianco i barberę, ale też nebbiolo, arneis, chardonnay, sauvignon. Tenuta Il Falchetto w swoich winnicach wszystkie prace wykonuje ręcznie. Dużą wagę przywiązuje do jakości winogron i wydajności każdej pojedynczej winorośli. Szanując środowisko stosuje zrównoważony model produkcji.

Portfolio producenta jest naprawdę ciekawe, jednak mnie dziś interesuje Blanc de Blancs Alta Langa Extra Brut 2018

To czyste chardonnay z winnic w Santo Stefano Belbo. Powstaje oczywiście metodą tradycyjną, a pod koniec drugiej fermentacji butelki przenoszone są do crutin –
podziemnej piwnicy ( 20 m pod powierzchnią ) wykopanej w tufowej i wapiennej glebie typowej dla tych terenów. Tutaj wino dojrzewa na osadzie przez 36 miesięcy w naturalnej i stałej temperaturze. W kieliszku nuty chlebowej skórki i drożdży, dojrzałe i kwaskowe cytrusy, chrupkie jabłko, kruche ciasto francuskie, świeże górskie powietrze, trochę polnych kwiatów oraz ziół. Trwałe bąbelki, eleganckie, zrównoważone, czyste, odświeżające, poważne. Świetny przykład Alta Langa i partner dla wielu potraw.

Pasuje do ryby, owoców morza, rozmaitych przystawek, dobra opcja to też warzywny flan, risotto, makaron z kremowym sosem, a nawet kurczak, delikatna polędwiczka wieprzowa.

Wino otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: