Poggio La Noce – pośród wzgórz Fiesole z widokiem na Florencję

Fiesole to urocze miasteczko położone raptem 8 km od Florencji. Może pochwalić się starożytnym rodowodem, lokalizacją wśród malowniczych wzgórz i widokiem na stolicę Toskanii. W tej sielskiej okolicy w pobliżu samego Fiesole, znajduje się Poggio La Noce – niewielka rodzinna winiarnia, która produkuje organiczne wina w najbliższym sąsiedztwie Florencji. Jeśli chcecie wyskoczyć z miasta na parę chwil i w kilkanaście minut znaleźć się w innym świecie, to mam dla was dobry adres.

Poggio La Noce to dzieło małżeństwa Enzo Schiano i Claire Beliard, którzy są właścicielami posiadłości, a sama winiarnia powstała w 2000 roku. Opuszczony majątek w pięknej okolicy na wzgórzach Fiesole niedaleko Florencji, przekształcony został w małą rodzinną posiadłość winiarską z dwiema winnicami na miejscu. Ponadto, Enzo i Claire mają też trzecią winnicę na południe od Florencji (w obszarze Chianti Classico w Montefiridolfi ) i czwartą w Kampanii, niedaleko Neapolu. W Poggio La Noce dba się o niewielkie winnice z największą starannością i miłością, wszystkie prace wykonuje się tu ręcznie, a od samego początku uprawa ma charakter organiczny (oficjalny certyfikat uzyskano w 2006 roku ). Na terenie posiadłości znajduje się obecnie nowoczesna winiarnia, w pełni zintegrowana ze zboczem wzgórza, co czyni ją szczególnie energooszczędną. Niewielki, 8-osobowy zespół troszczy się o wszystko, od pracy w winnicach i piwnicy, po oprowadzanie gości i i organizowanie degustacji. Poza właścicielami, Roberto Corti działa tutaj jako manager Poggio La Noce, Matteo Massai jest asystentem Roberto i pomaga w winnicach oraz piwnicy. Podobne obowiązki ma Andrei Untaru, a dwóch braci rodem ze Sri Lanki, Indika i Jude, nie boja się żadnego zadania. Jest też pochodząca z Sao Paulo Lara Maciel Silva, która jako profesjonalny sommelier odpowiada za odwiedziny w winiarni i degustacje dla gości. Poggio La Noce to naprawdę mała i zgrana rodzina. Winiarnię wspiera jeszcze w roli konsultanta i enologa Valentino Ciarla oraz agronom GianLuca Grassi.

źródło: poggiolanoce.com
źródło: poggiolanoce.com
źródło: poggiolanoce.com

Przy posiadłości Poggio La Noce znajdują się dwie winnice o łącznej powierzchni około 4,5 ha. Rozciągają się wzdłuż grzbietu wzgórza z widokiem na dolinę, na wysokości od 250 do 300 m n.p.m. z ekspozycją na południowy zachód. Pierwsza winnica o nazwie Vigna „I Tulipani” ze względu na wiele dzikich tulipanów, które rosną tam wiosną, została obsadzona w latach 2000 i 2006, głównie odmianą sangiovese. Vigna „Le Civette”, a więc druga winnica, została zasadzona na początku 2018 roku i rośnie tu sangiovese, canaiolo oraz colorino. Nazwa „Le Civette” oznacza „małą sowę” i nawiązuje do rodziny małych sów, które zamieszkują tarasową ścianę tuż nad winnicą. Gleba w Poggio La Noce składa się z margla wapiennego z warstwami albarese i galestro. Charakterystyka gleby bogatej we fragmenty skał i wapień w połączeniu z warunkami klimatycznymi panującymi na tym obszarze umożliwia winogronom osiągnięcie optymalnego dojrzewania. Bliskość rzeki Arno generuje chłodną bryzę, która przepływa przez całą dolinę, dając winoroślom niezbędne wytchnienie, szczególnie podczas gorących letnich miesięcy. Trzecia winnica należąca do Poggio La Noce znajduje się na południe od Florencji, w apelacji Chianti Classico w pobliżu Montefiridolfi, to nieco ponad hektar starych winorośli sangiovese ( ponad 25 lat ) na starożytnej glebie aluwialnej z obecnością słynnych kamieni „galets roulés”. Wreszcie mała winnica składająca się w 100% z winorośli falanghina, położona na cyplu nad wioską Baia w Campi Flegrei DOC w Kampanii, uzupełnia własność Poggio La Noce.

źródło: poggiolanoce.com
źródło: poggiolanoce.com

Nowa winiarnia Poggio La Noce powstała w 2016 roku i jest położona na zboczu wzgórza, poniżej pięknego gaju oliwnego, w pobliżu winnic. Zbudowana całkowicie pod ziemią, dzięki czemu jest wyjątkowo energooszczędna i pomaga utrzymać idealną temperaturę i wilgotność dla win przez cały rok. Winiarnię zaprojektowano i wykonano przy użyciu materiałów zrównoważonych ekologicznie. Na miejscu znajduje się również strefa degustacyjna, którą goście mogą odwiedzić i poddać degustacji powstające tu win. Dzięki dużym przesuwanym oknom sala degustacyjna w naturalny sposób wkomponowała się w otaczający ją krajobraz, oferując wspaniałe widoki na dolinę.

źródło: poggiolanoce.com
źródło: poggiolanoce.com
źródło: poggiolanoce.com

Dzięki uprzejmości producenta, trafiły do mnie trzy etykiety Poggio La Noce, które z przyjemnością i ogromną ciekawością zdegustowałem.

Poggio La Noce Bàja 2019 to wino z winnicy w Kampanii w Campi Flegrei DOC. Nazwa Bàja wywodzi się z legendy o Bajosie, towarzyszu Ulissesa, który podobno zmarł i został pochowany właśnie tam, we wsi Baia. To czysta falanghina z wyjątkowej winnicy położonej na szczycie cypla z widokiem na morze, tuż nad wioską rybacką Baia. Krzewy, z których powstało wino liczą sobie 25-50 lat. Fermentacja z udziałem rdzennych drożdży w stalowej kadzi, w której wino dojrzewa na osadzie 6 miesięcy, a następnie odpoczywa jeszcze rok w butelce przed wyjściem na rynek. Połączenie winorośli rosnącej tuż nad morzem i wulkanicznej gleby nadaje temu winu głęboką mineralność i pikantność. Wyraźne mineralne nuty, ładna i świeża owocowość, cytrusy, chrupkie zielone jabłko, kamień, słone akcenty, migdał, trochę pomarańczy. Elegancka, odświeżająca biel, kwasowa, niezwykle przyjemna.

Do owoców morza, skorupiaków, ryby, kurczaka z kurkumą i migdałami, makaronu lub risotto z owocami morza.

Poggio La Noce Gigetto Toscana Rosso IGT 2021 to kompozycja 85% sangiovese, a resztę stanowi canaiolo i colorino. Grona pochodzą z winnicy Le Civette, krzewy w wieku 5-18 lat. Fermentacja w stalowej kadzi i cementowych zbiornikach z rdzennymi drożdżami, dojrzewanie w dębowych botti przez 12-14 miesięcy i 6 miesięcy dojrzewania w butelce. Bardzo radosna i bezpośrednia czerwień, zapewniająca sporo przyjemności, a samemu winu nie brakuje złożoności. Czerwone i ciemne owoce, wiśnia, żurawina, jagoda, fiołki, odrobina przypraw i tytoniu, nutka mineralna, średniej budowy, z dobrze zintegrowaną taniną, świetnie pijalne, pozytywnie zaskakujące. Bardzo dobra podstawowa czerwień producenta.

Do makaronu z pomidorowym sosem, pizzy, lżejszych dań z czerwonym mięsem, białego mięsa, steka z tuńczyka lub tuńczyka gotowanego w pomidorowym sosie, grillowanych warzyw, parmigiany z bakłażanów, deski serów i szynek.

Poggio La Noce Gigino Sangiovese Toscana IGT 2020 to 100% sangiovese z winnicy Vigna I Tulipani – jej części, która jest szczególnie kamienista i wymagająca, a warunki są idealne do produkcji eleganckiego i zrównoważonego wina. Wiek krzewów 12-18 lat. Fermentacja z rdzennymi drożdżami w stalowej kadzi, dojrzewanie w dębowych botti przez 20 miesięcy i 12 miesięcy w butelce. W kieliszku czerwone i ciemne owoce, przykurzony owoc, balsamico, lukrecja, grafit, trochę ziemi i drewna, kruszony pieprz, suszone zioła, Całkiem pełne, eleganckie, z zadziorną taniną, wciąż młode, ukazujące potencjał na kolejne lata. Godne uwagi.

Pasuje do nieco pełniejszej kuchni mięsnej, wieprzowiny, jagnięcych kotlecików, wołowiny, mięsa z grilla, bogatszych sosów, makaronu z mięsnym sosem, potraw z grzybami.

Poggio La Noce to niezwykle ciekawa posiadłość w pięknej okolicy, za którą stoją ludzie pełni pasji. To też interesujące i znakomite wina dostarczające frajdy i przyjemności. Sama winiarnia usytuowana w malowniczej lokalizacji bardzo zachęca do odwiedzin. To tylko chwila drogi z Florencji, do której dociera przecież tak mnóstwo ludzi, więc jeżeli ktoś z was w przyszłości wybiera się do stolicy Toskanii, niech zaplanuje również krótki wypad poza miasto właśnie do Poggio La Noce. Ten, kto to uczyni, na pewno nie pożałuje swojej decyzji.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: