Piro Sivi Pinot 2019

Jak tu nie wracać do win z Goriška Brda, skoro tak bardzo mi smakują, a do tego wiąże się z nimi mnóstwo pięknych wspomnień? Nie mam wyjścia i od czasu do czasu muszę sięgnąć po butelkę z tego maleńkiego słoweńskiego regionu przy włoskiej granicy. Dobrze, że odpowiednio się zaopatrzyłem podczas podróży i przywiozłem do kraju całkiem sporą i solidną reprezentację miejscowych win. Po raz kolejny zachęcam was również do odwiedzenia tego magicznego skrawka ziemi i bliższego poznania tamtejszych etykiet, bo naprawdę warto. Więcej o samej Goriška Brda możecie przeczytać tutaj, choć wkrótce będę stopniowo dodawał recenzje następnych spróbowanych win. Dziś kolejne z nich.

Powracam do świetnej, rodzinnej winiarni Piro zlokalizowanej w niewielkim Vipolže – parę kroków od włoskiej granicy. Tak się składa, że mieszkałem tam przez kilka dni podczas mojej podróży, a do samego producenta miałem raptem 5 minut spacerem od mojego mieszkania. Lepszej winiarni po sąsiedzku mieć już chyba nie mogłem. Kto śledzi bloga, ten zapewne widział recenzję ich doskonałego Bosc Cabernet Sauvignon 2017 – tutaj. Teraz dla odmiany coś białego, a dokładnie Piro Sivi Pinot 2019.

Sivi pinot to lokalna nazwa dla pinot grigio. W tym wypadku mamy wyselekcjonowane winogrona, ręcznie zbierane, winifikowane w stalowych kadziach. Samo wino pozostaje 8 miesięcy na osadzie, a w ustach czuć lekko kremową fakturę. Do tego mamy tu aromaty białych owoców, brzoskwini, ananasa, melona, trawy. białych kwiatów. Całkiem krągłe, lekko maślane, o średniej kwasowość i długim finiszu. Niezwykle udany sivi pinot i kolejna świetna butelka od Piro.

Pasuje do różnego rodzaju risotto, makaronów, białych szparagów, lekko kremowych sosów, białej ryby, kalmarów, kurczaka.

Wino otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishPolish
%d bloggers like this: