Veiga Naúm Albariño 2021

Albariño ma u mnie wysokie notowania, bo to jedna z moich ulubionych białych odmian. Trudno o lepsze wino na lato, choć grzechem byłoby sięgać po nie jedynie w tę porę roku – albariño daje wina na tyle uniwersalne, że warto otwierać i cieszyć się nimi przy każdej możliwej okazji. Od świeżych, szczupłych, mineralnych pozycji, po etykiety bardziej złożone, bogate, strukturalne, o kremowej fakturze. Albariño to też doskonały kompan rozmaitych kulinarnych eksperymentów.

Więcej o samej odmianie możecie przeczytać w jednym z wcześniejszych wpisów, kiedy to recenzowałem inne wino z tego właśnie szczepu (zobacz tutaj ). Przyszedł czas na kolejną etykietę dostarczoną przez Biuro Ambasady Hiszpanii.  To Veiga Naúm Albariño 2021. Wcześniej miałem okazję pić rocznik 2014 tego wina, o czym pisałem w tym miejscu. Teraz z wielką przyjemnością skosztowałem tego z 2021 roku.

Veiga Naúm to niewielki producent zlokalizowany w Meaño, niedaleko Pontevedra. Winiarnia założona w 2004 roku należy do grupy Bodegas Riojanas. Veiga Naúm posiada winnice w galicyjskim Rias Baixas w podregionie Val do Salnes, gdzie powstają jedne z najlepszych ( jeżeli nie najlepsze ) albariños. Wytwórca ma do dyspozycji 20 ha winnic, a 20% z krzewów liczy sobie średnio około 100 lat. Dzisiejsze albariño częstuje nas niezwykłą świeżością, białą brzoskwinią, jabłkiem, cytrusem, cytrynowo-lodowym cukierkiem, szczyptą świeżych ziół, liśćmi kolendry, kwiatami, w tym kwiatem pomarańczy. Usta mineralne, kwasowość umiarkowanie wysoka, lekkość, sporo orzeźwienia i świeżości, cytrusy. Bardzo przyjemne albariño.

Pasuje do letnich, owocowych sałatek, owoców morza, owocowego chłodnika, warzyw z woka ze świeżymi ziołami, ceviche. burraty, koziego sera.

Wino otrzymałem od Biura Ambasady Hiszpanii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishPolish
%d bloggers like this: