Vie di Romans Flors Di Uis Cuvée 2016

Vie di Romans, czyli klasa sama w sobie z Friuli Isonzo. Wina wielkiej głębi i złożoności. Oddanie i poświęcenie się rodziny Gallo winnicom i winom sięgające ponad wieku wstecz, jest zakorzenione w pracy i determinacji wszystkich jej członków. Efektem tego są naprawdę wyjątkowe etykiety o dużym potencjale.

Sama winiarnia prowadzona jest od trzech pokoleń przez rodzinę Gallo, a całością od 1978 roku zarządza Gianfranco Gallo, który uchodzi za doskonałego winiarza. Do producenta należy 60 ha winnic. Gianfranco wprowadził radykalne i dalekosiężne programy uprawy winorośli i poświęcił wiele uwagi praktykom winiarskim. Inicjatywy te nadały winom Vie di Romans piętno wyjątkowej osobowości w ciągu ostatnich 20 lat. Ustanowiono też zwyczaj wypuszczania wszystkich białych win pełne dwa lata po zbiorach. Vie di Romans oznacza niezmienną najwyższą jakość i od dawna jest uważana za jedną z flagowych winiarni na włoskiej scenie. Jakiś czas temu opisywałem na łamach bloga jedną z etykiet producenta – świetne Dolée Friulano 2016 ( tutaj ), a teraz pora na kolejne wino – Vie di Romans Flors Di Uis Cuvée 2016.

Rocznik 2016 to kompozycja odpowiednio 55% malvasia, 11% friulano i 34% rieslinga. Grona pochodzą z winnic Boghis, Ciampagnis i Vie di Romans w Mariano del Friuli w ramach Friuli Isonzo Rive Alte. Średni wiek krzewów to 28 lat. Wino dojrzewa 8 miesięcy w beczce na osadzie. Wspaniałe wino o aromacie dojrzałych i kremowych owoców tropikalnych, zielonego słodkiego jabłka, dojrzałego agrestu, brzoskwini, kremu cytrynowego, jogurtu, puszystej śmietanki, bazylii, kolendry, dzikiego bzu, jaśminu, akacji, miodu, a wszystko wsparte lekko tostową nutą w tle. Piękna cytrynowa świeżość, szczypta białego pieprzu, mineralność, krągłe ciało, dobra kwasowość, długi finisz, ogromna elegancja i wdzięk. Znakomite.

Do wykwintnej kuchni opartej na owocach morza, rybach, kuchni azjatyckiej, białego mięsa, potraw wegetariańskich, świeżych i kremowych serów.

Wino dostępne u importera i salonach Vininova

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: