Rocca delle Macie – Chianti od filmowego producenta

Fajnie spełniać swoje marzenia i podążać za własną pasją przez całe życie, bo to chyba jedna z najwspanialszych rzeczy, jakie mogą spotkać człowieka. Świat wina również zna wiele przypadków takich osób, którym udało się zrealizować mniej lub bardziej poważne marzenia i plany związane właśnie z winem. Któż by nie chciał stać się np. właścicielem winiarskiej posiadłości w sercu słynnego regionu i produkować uznane wina?

Italo Zingarelli, bo do niego próbuję nawiązać, był znanym włoskim producentem filmowym, który w 1973 roku wcielił w życie swoje odwieczne pragnienie nabycia posiadłości celem stworzenia renomowanej winiarni. Zrealizował marzenie poprzez zakup majątku Le Macìe w sercu Chianti Classico. Tak też powstała Rocca delle Macìe, która w momencie nabycia przez nowego właściciela, obejmowała 90 ha, z czego tylko 2 ha były obsadzone winoroślą. Dziś posiadłość rozciąga się na ponad 500 ha, z czego łącznie ponad 200 ha jest wykorzystywanych jako winnice, a 22 ha jako gaje oliwne. Poza strefą Chianti Classico, Rocca delle Macie posiada również winnice w Maremmie. Miłość i pasję do toskańskiej ziemi Italo przekazał swoim synom Sergio i Fabio oraz córce Sandrze. W 1985 roku Sergio, najmłodszy syn Italo, został osobiście odpowiedzialny za światową sieć dystrybucji, a w 1989 roku stał się prezesem firmy. W ramach długoterminowej strategii i determinacji w dążeniu do jakości, Rocca delle Macie stała się marką rozpoznawalną na całym świecie, zdobywając wiele nagród i wyróżnień za swoje wina.

źródło: roccadellemacie.com
źródło: roccadellemacie.com
źródło: roccadellemacie.com
źródło: roccadellemacie.com

Na Rocca delle Macie w Chianti Classico, składają się cztery posiadłości położone w gminie Castellina in Chianti, Są to Tenuta Le Macìe, Tenuta Sant’Alfonso, Tenuta Fizzano i Tenuta Le Tavolelle. Ponadto, producent nabył też dwie posiadłości w Maremmie – w 1998 roku zakupił 80-hektarową Tenuta Campomaccione, a w 2003 roku 60-hektarową Tenuta Casamaria.

Dzięki uprzejmości Rocca delle Macie, mam okazję spróbować dwóch chianti z portfolio winiarni: Rocca delle Macie Chianti Classico 2021 oraz Rocca delle Macie Chianti Classico Riserva 2020

Rocca delle Macie Chianti Classico 2021 to kompozycja 95% sangiovese i 5% merlot. Ręczny zbiór wyselekcjonowanych winogrona, maceracja trwająca 12-14 dni, dojrzewanie w beczkach z dębu słowiańskiego i francuskiego przez okres od 6 do 10 miesięcy. Wino ukazuje aromat dzikich jagód, czerwonych soczystych owoców, nuty dojrzałej wiśni, subtelne drewno, nieco korzennych przypraw, śliwkę oprószoną ziemią, Dobrze zbudowane, zrównoważone, udany i przyjemny przykład chianti classico.

Można podać do czerwonego mięsa, pieczonego drobiu, pizzy, sosów pomidorowych, makaronu. deski serów i szynek,

Rocca delle Macie Chianti Classico Riserva 2020 to blend 90% sangiovese, 5% cabernet sauvignon i 5% colorino. Staranna selekcja gron, dojrzewanie w beczkach z francuskiego dębu przez dwa lata i minimum trzy miesiące w butelce. Wino jest złożone, eleganckie, bogate, nasycone owocem spod znaku śliwek, śliwkowej konfitury, wiśni, jeżyny okraszonych ziołami, tytoniem, szlachetnym drewnem. Pojawia się też czerwona papryka, ziemia. Pełne ciało, ładna kwasowość, obfita, lecz całkiem gładka tanina, siła w połączeniu z elegancją. Świetny przykład poważnego chianti.

Do solidnej mięsnej kuchni, steku, pieczonego mięsa, dziczyzny, jagnięciny, dojrzałych serów, bogatych sosów.

Rocca delle Macie to wina godne polecenia i przy najbliższej okazji, z pewnością sięgnę po kolejne etykiety od rodziny Zingarelli.

Wina otrzymałem od producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: