Pra Morandina Valpolicella Ripasso Superiore 2017

Kolejne wino z jednego z moich ulubionych regionów, a więc Valpolicelli w Veneto. Do etykiet z tej części Italii zawsze powracam z wielką przyjemnością, a jeżeli w ręce wpada mi butelka od świetnego producenta, to cieszę się podwójne. Azienda Agricola Pra z pewnością jest jednym z nich.

Winiarnia Pra, w której rządzi Graziano Pra, znana jest przede wszystkim z białych win pod postacią soave, a sam Graziano uchodzi za eksperta w tej dziedzinie. O wytwórcy w kontekście soave pisałem już na blogu w tym miejscu. Pra pojawił się też w dolinie Valle di Mezzane we wschodniej Valpolicelli, gdzie w winnicach La Morandina na wysokości 500 m n.p.m. uprawianych w sposób organiczny, tworzy trzy etykiety – klasyczną valpolicellę, ripasso oraz amarone. Gleby bogate w kredę, margiel, wapień, niższa wydajność oraz wyższa lokalizacja winnic pozwalają uzyskać wina eleganckie, świeższe, o średniej budowie, ale jednocześnie treściwe, przystępniejsze w odbiorze. Jeżeli dodamy do tego talent Graziano, to rysuje nam się ciekawa sprawa.

W La Morandina producent uprawia typowe dla regionu odmiany: corvina, corvinone, rondinella, oseleta. Z tych też odmian skomponowane jest dzisiejsze wino – Pra Morandina Valpolicella Ripasso Superiore 2017.

Jest to kawałek świetnego ripasso ( ripasso to kategoria valpolicelli wytwarzana z użyciem wytłoczyn, skórek powstałych po produkcji amarone, które to wciąż bogate są w cukry, taniny, aromatyczne komponenty – valpolicella fermentuje ponowie z użyciem „pozostałości” po produkcji amarone – zostaje przelana do kadzi z tymi wytłoczynami ). Ripasso Morandina dojrzewa 12 miesięcy w dębowych tonneaux. Degustując w ciemno nigdy nie zgadłbym, iż mam do czynienia z tą kategorią wina. To niezwykle zwiewne i swoiście lekkie ripasso. Sporo tu świeżych czerwonych owoców, truskawki, rabarbaru, nieco powideł śliwkowych, jagód, przypraw. Jest też woń kwiatów, fiołek, róża, a z czasem ukazuje się wiśnia oraz maliny. Dobra kwasowość, średnie ciało, soczystość owocu, 15,5% alkoholu, którego w zasadzie się nie wyczuwa. Bardzo interesujące i smakowite ripasso.

Pasuje do salami, dojrzewających kiełbasek, makaronu z sosem ragu, dań mięsnych, kaczki, risotto z grzybami, steka z tuńczyka, sosu pomidorowego, dojrzalszych i twardszych serów.

Wino zakupiłem zagranicą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishPolish
%d bloggers like this: